Biała kuchnia z drewnianymi blatami

Kuchnia to zdecydowanie najważniejsze miejsce w domu. Nawet wtedy, gdy nie jesteśmy fanami gotowania, spędzamy tam dużo czasu. Jest to także pomieszczenie, które wymaga starannej aranżacji, aby spełniało wszystkie nasze oczekiwania i potrzeby. Dzięki temu może to być miejsce magiczne, przestrzeń do spotkań, rozmów i zwierzeń. Urządzenie kuchni może nastręczać jednak pewnych trudności, ponieważ nie zawsze wiemy dokładnie, jak osiągnąć zamierzony efekt. Co więcej, trendy zmieniają się szybko i niekiedy trudno ogarnąć temat kompleksowo. Jednym z popularnych rozwiązań jest . Czy to dobra opcja i w jaki sposób można ją wykorzystać w optymalny sposób?

Kuchnia – funkcjonalność i estetyka w duecie

Nikogo nie trzeba już dziś przekonywać, że kuchnia nie służy wyłącznie gotowaniu. Zresztą i samo gotowanie nie jest czynnością zaspokajającą jedynie nasz głód. Wspólne jedzenie i biesiadowanie to aktywności ściśle ze sobą związane. Mają moc zacieśniania relacji międzyludzkich i tworzenia niezwykłych więzi, a kuchnia jako miejsce spotkań idealnie się do tego nadaje. Ważne jest więc, aby była to przestrzeń spełniająca nasze oczekiwania i stanowiąca odzwierciedlenie tego, kim i jacy jesteśmy.

Należy jednak mieć świadomość, że jest to zadanie niełatwe. Ten, kto doświadczył remontu kuchni lub jej urządzania od podstaw, ten wie doskonale, ile decyzji trzeba przy tym podjąć i ile szczegółów ustalić. Oczywiście można w tej materii zdać się na profesjonalistów, którzy zajmują się na co dzień aranżacją przestrzeni kuchennych, ale i tak w kwestii wyborów nikt nie zrobi tego za nas. A jest to tym trudniejsze zadanie, że możliwości jest naprawdę wiele i łatwo jest zagubić się w gąszczu rozwiązań.

– połączenie klasyki z nowoczesnością?

Drewno to materiał, który towarzyszy nam od wieków. Choć obecnie to raczej drogie rozwiązanie, dla jego jakości i estetyki z pewnością warto rozważyć taki zakup. Jest to budulec szlachetny, trwały, a przy tym dający wyjątkowe efekty aranżacyjne. W kuchni także radzi sobie świetnie. Z jego pomocą możemy stworzyć wyjątkowe wnętrze o niepowtarzalnym charakterze.

A jak komponuje się biała kuchnia z drewnianymi blatami? Jako duet prezentują się one doskonale, ale należy rozważyć, czy białe fronty meblowe to na pewno rozwiązanie dla nas. Z pewnością jest to połączenie elementów nowoczesności z ponadczasową klasyką, która nigdy nie wychodzi z mody. Co więcej, taki zestaw może stanowić świetne tło dla różnych stylistyk i dodatkowych elementów wykończeniowych. Jak połączyć ze sobą białe fronty i , aby jeszcze piękniej ze sobą wyglądały?

Czy biała kuchnia to rozwiązanie dla każdego?

Są tacy, którzy uważają, że biały to nie kolor. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jest to rozwiązanie często stosowane w meblarstwie oraz w zabudowie kuchennej. Opcja ma pewnie tyle samo zwolenników co przeciwników, ale trudno odmówić jej pewnego uroku.

Biała kuchnia z drewnianymi blatami

Białe fronty meblowe w kuchni to ukłon w stronę nowoczesności. Świetnie się prezentują, są estetyczne, a co więcej, można je także uzupełniać o bardziej wyraziste motywy. Biel komponuje się bowiem dobrze z innymi barwami. Stanowi również uniwersalne tło dla dodatków, takich jak kolorowe sprzęty kuchenne, obrazy czy inne funkcjonalne dodatki, które znajdziemy w kuchni. Należy jednak mieć świadomość, że biała kuchnia nie będzie dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto woli intensywniejsze odcienie. Nie jest to również kolor praktyczny. Niestety, każde rodzinne gotowanie może skończyć się bardzo źle i wymagać będzie żmudnego sprzątania. Biel potrzebuje systematycznej pielęgnacji, przez co nie poleca się jej raczej osobom, które w kuchni lubią zostawiać artystyczny nieład.

Kuchnia z białymi frontami meblowymi to z pewnością bardzo estetyczna opcja. Sprawdzi się jednak bardziej dla osób, które lubią prostotę i minimalizm. Jeśli jednak zależy nam na nadaniu jej bardziej wyrazistego charakteru, z powodzeniem można wzbogacić ją o dodatki w żywszych kolorach. Biel może być bowiem rodzajem ramy, którą uzupełnimy w dowolny sposób.

Drewniane blaty w białej kuchni

Dobrym kontrapunktem dla białych frontów może być właśnie drewniany blat. Takie meble mają dość uniwersalny charakter, dzięki czemu dobór rodzaju drewna, a także jego wykończenia jest niemal dowolny. W takim zestawieniu dobrze będą prezentować się zarówno odmiany jasne, jak i te ciemniejsze. Konkretne rozwiązanie zależeć będzie w dużej mierze od nas, czyli od naszych gustów i upodobań.

Połączenie bieli z drewnem to dobry pomysł, szczególnie że drewniane blaty nadadzą wnętrzu charakteru i klasycznej elegancji. Należy jednak mieć świadomość, że materiał ten, w kuchni ma raczej trudne warunki. Wilgoć, parujące potrawy w garnku, a także zmywanie, sprawiają, że blat narażony jest na zniszczenie i szybsze zużycie. Trzeba więc odpowiednio o niego dbać, aby posłużył nam jak najdłużej. Przed montażem należy go także zaimpregnować specjalistycznym preparatem, aby zabezpieczyć go przed możliwymi uszkodzeniami.

Jak pielęgnować drewniane blaty?

Odpowiednia impregnacja powierzchni drewnianych jest kluczowa dla zachowania ich estetycznego wyglądu i pięknej formy. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku miejsc, które mają kontakt z jedzeniem.

Gotowanie jest procesem ze swej natury dość inwazyjnym. Siekanie, smażenie i zmywanie to tylko niektóre z normalnych czynności, które wykonujemy podczas przygotowywania posiłków. W praktyce oznacza to często, że resztki żywności lądują bezpośrednio na blacie, kapiący tłuszcz z patelni osadza się w różnych zakamarkach, a woda powoduje wypaczanie drewna. Jak uchronić się przed skutkami takich działań? Najważniejsza jest odpowiednia impregnacja. Zwykle są olejowane już na etapie produkcji. Jest to jednak wstępny etap, który należy wykonać raz jeszcze po montażu, a następnie systematycznie powtarzać.

Blaty robocze wykonane z litego drewna należy regularnie olejować. Do tego celu trzeba wybrać odpowiedni preparat wysokiej jakości, koniecznie przeznaczony do powierzchni mających kontakt z produktami spożywczymi. Czynność tę trzeba powtarzać raz na jakiś czas, aby drewno przez cały czas miało właściwą ochronę. Należy także przecierać taką powierzchnię suchą szmatką za każdym razem, kiedy zauważymy, że zgromadziła się na niej woda lub inne płyny. Długotrwała ekspozycja na działanie cieczy może spowodować wypaczenie, a nawet trwałe uszkodzenie blatu.

można także polakierować. Oznacza to, że zamiast specjalistycznego oleju, kładziemy na jego powierzchnię lakier do drewna. Jest to jednak rozwiązanie mniej pewne. Materiał wówczas szybciej się przeciera i gorzej znosi wysokie temperatury, których w kuchni nie brakuje. Kiedy zauważymy na nim pierwsze oznaki upływającego czasu, wówczas należy całą powierzchnię przeszlifować, a następnie na nowo pokryć lakierem.

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );