Cedr drewno, rodzaje i zastosowanie

to roślina długowieczna, która należy do rodziny sosnowatych. W stanie naturalnym występuje w Zachodniej Azji i Afryce Północnej oraz w innych regionach świata. pochodzące z niego jest niezwykle piękne. Co więcej, walory tego daru Matki Natury doceniane były także w czasach starożytnych. Dowiedz się więcej, na temat cedru i poznaj jego rodzaje.

Co warto wiedzieć na temat cedru?

Drzewa cedru, które rosną Azji i Afryce Północnej na wysokościach od 1500 do 3200 m nad poziomem morza. Można spotkać je także w Himalajach i w basenie Morza Śródziemnego. W czasach starożytnych cedry były określane mianem boskich drzew. Istotne jest również to, że te niezwykłe rośliny mogą osiągnąć wiek nawet 550 lat. Obecnie działalność człowieka sprawia, że populacja cedrów zmniejszyła się w bardzo dużym stopniu. Pozyskiwanie kolejnych terenów na pastwiska i inne obszary doprowadziło do znacznej degradacji i wycinki drzew.

Jak wyglądają cedry i jakie wyróżnia się ich rodzaje?

Cedry są dużymi drzewami iglastymi. Ich wysokość kształtuje się na poziomie od 40 do 60 metrów. Co więcej, przyciągają one uwagę rozłożystymi gałęziami. Cedry wytwarzają także cylindryczne szyszki o długości około 13 centymetrów. Wyróżnia się różne rodzaje cedrów, a mianowicie: cedr libański, himalajski, atlaski i cypryjski. Nazwy te pochodzą od miejsc, z których pochodzą cedry.

Cedr libański — drewno

w dawnych czasach wykorzystywany był do wznoszenia statków i świątyń. Jest to roślina jednopienna. Szyszki męskie zlokalizowane są na dolnej części korony. Z kolei żeńskie skierowane są w górę. Obecnie stosowane są przede wszystkim w celach ozdobnych. Co więcej, drewno pochodzące z cedru libańskiego wykorzystuje się również do wykonywania parkietów, desek czy też mebli. Ponadto, drewno cedrowe świetnie nadaje się do produkcji części zabudowy wewnętrznej i zewnętrznej. Mogą to być przede wszystkim drzwi, stolarka okienna, , a także płyty pilśniowe i wiórowe.

Cedr drewno, rodzaje i zastosowanie1Cedr drewno, rodzaje i zastosowanie1

Cedr drewno pochodzące z cedru himalajskiego

Cedr himalajski (Cedrus deodara) jest to bardzo majestatyczne drzewo, które pochodzi z terenu zachodnich Himalajów. Osiąga ono wysokość około 40 metrów. Pędy tego daru Matki Natury lekko zwisają, natomiast igły przybierają kolor od jasnozielonego do sinoniebieskiego. Cedr himalajski wytrzymuje spadki temperatur do poziomu nawet – 20 stopni Celsjusza. Wyjątkiem są młode drzewka, które potrzebują przykrycia i ochrony przed przymrozkami. Drewno pochodzące z tego drzewa jest bardzo wytrzymałe, dlatego świetnie nadaje się jako materiał budowlany. Stosuje się go zarówno do wytwarzania elementów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Istotne jest też to, że drewno z cedru himalajskiego jest niezwykle aromatyczne. Dlatego żywica świetnie nadaje się do celów kosmetycznych, przeciwgrzybiczych i do odstraszania niepożądanych owadów.

— drewno

Z terenu gór Atlas w Afryce Północnej pochodzi tak zwany cedr atlaski — drewno. Wyróżnia się on niezwykle pięknym, korzennym zapachem, ogromną trwałością, a także przyjemną barwą. Są to bardzo duże cedry, których wysokość może wynieść nawet 50 metrów. Warto zwrócić uwagę również na to, że prezentowane dary Matki Natury wymagają dość dużo miejsca do rozwoju. Ze względu na swoją wytrzymałość drewno z cedru atlaskiego stosuje się do celów budowlanych. Co więcej, z tego materiału robi się ponadto oliwę smolną i olejek cedrowy.

Cedr drewno, rodzaje i zastosowanie2

Cedr drewno pochodzące z cedru cypryjskiego

Cedr cypryjski zgodnie z nazwą jest to drzewo, które występuje na Cyprze. Tak naprawdę nie da się go pomylić z żadnym innym drzewem. Jest piękny, rozłożysty i naprawdę zjawiskowy. Roślina ta rośnie w zasadzie w tak zwanej Dolinie Cedrów. Drzewa te zajmują obszar około 5 kilometrów kwadratowych. Co więcej, cedr cypryjski można też spotkać w wysokich partiach gór Troodos. Ciekawe jest także to, że młode dary matki Natury występują również w pobliskim sąsiedztwie klasztoru Kykkos.

Do czego wykorzystuje się drewno cedrowe?

Cedry to drzewa, które zalicza się do tej samej rodziny co sosna, modrzew czy jodła. Z drewna cedrowego robi się deski, meble, a także elementy wyposażenia wewnętrznego czy zewnętrznego. Drewno jest wytrzymałe, dlatego nadaje się na drzwi czy też stolarkę okienną. Drzewo cedrowe jest bardzo dobrym materiałem budowlanym. Do tego jest niezwykle piękne i aromatyczne, dlatego w domach, w których znajdują się meble z tego tworzywa, wspaniale pachnie. Sprzyja to budowaniu wyjątkowej atmosfery. Co więcej, w igliwiu zawarty jest olejek cedrowy, który zawiera cenne witaminy: B, C, E i K. Jest tam także karoten, miedź, magnez, fosfor i żelazo. Ma on działanie przeciwbakteryjne, przeciwbólowe i przeciwreumatyczne. Wykorzystuje się również żywicę cedrową, która ma działanie odkażające, a także igliwie i szyszki.

Cedr to wyjątkowe drzewo, które sprawia, że konkretne przestrzenie zyskują niepowtarzalny charakter. Co więcej, drewno z tego daru Matki Natury świetnie nadaje się do budownictwa. Powstają z niego deski, parkiety, meble, ramy, drzwi, okna, sklejka czy też płyty pilśniowe, czy wiórowe. Cedr daje także wiele innych cennych półproduktów, na przykład olejek cedrowy, który wspaniale sprawdza się w kosmetyce.

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );