Ciężar objętościowy drewna – co to jest, jak go liczyć?

Ciężar objętościowy drewna

Gęstość drewna stanowi bardzo ważny parametr, który wpływa na jakość surowca. Dlatego w tym artykule przybliżymy Ci ten termin, a także powiemy jak liczyć ciężar objętościowy. Rozwiejemy też wiele innych Twoich wątpliwości. Dowiesz się między innymi, od jakich czynników zależy gęstość drewna.

Czym w ogóle jest ?

Ciężar objętościowy drewna nosi także miano gęstości drewna. Pod pojęciem tym ukrywa się stosunek masy do objętości surowca. Co więcej, prezentowany parametr wyraża się w g/cm3 bądź też kg/m3. Istotne jest też to, że zależy on od różnych czynników. Na liście tej wymienia się między innymi gatunek drewna, wzrost drzewa, miejsce w przekroju i wiele, wiele więcej. Jednak zdecydowanie największe znaczenie ma w tym przypadku wilgotność. Jest ona różna dla drewna suchego, powietrznosuchego i surowca otrzymanego bezpośrednio po ścięciu. Trzeba mieć na uwadze to, że drewno suche gwarantuje otrzymanie najdokładniejszych wielkości, gdy porównuje się ze sobą poszczególne gatunki. W ten sposób otrzymasz niezmienny poziom odniesienia pozbawiony wpływu wilgotności. Warto zdawać sobie też sprawę z tego, że gęstość drewna jest inna w różnych fragmentach drzewa. Najwyższy parametr ma tak zwana część odziomkowa. Przesuwanie się w stronę wierzchołka skutkuje uzyskaniem niższych wartości.

Ciężar objętościowy drewna1

Jak wygląda wzór na obliczanie gęstości drewna?

Zgodnie z tym, co zostało powiedziane wcześniej ciężar objętościowy drewna to stosunek masy do objętości drewna. Do obliczania tego parametru wykorzystuje się następujący wzór:

So = Go/Vo [g/cm3] lub [kg/m3]

lub

Sw = Gw/Vw [g/cm3] lub [kg/m3]

Oznaczenia:

  • So – gęstość drewna w stanie suchym wyrażona w g/cm3 lub kg/m3,

  • Sw – ciężar objętościowy drewna o wilgotności W (%) w g/cm3 lub kg/m3,

  • Go – masa próbki całkowicie suchej w g lub kg,

  • Gw – masa próbki o wilgotności W (%) wyrażona w g lub kg,

  • Vo – objętość próbki całkowicie suchej określona w cm3 lub m3,

  • Vw – objętość próbki zawierającej surowiec o wilgotności W (%) wskazana w cm3 bądź m3.

Jaką gęstość mają różne gatunki drewna w zależności od stanu?

Uwzględniając gęstość drewna w stanie powietrznosuchym, w opracowaniach naukowych wyróżnia się drewno bardzo ciężkie. W takiej sytuacji prezentowany parametr osiąga wartość większą niż 800 kg/m3. W grupie tej znajduje się między innymi bukszpan, cis, czy grab. Kolejna kategoria to drewno ciężkie o wartościach mieszczących się w zakresie od 710 do 800 kg/m3. Prezentowane wielkości uzyskasz w przypadku takich gatunków jak jesion, orzech, topola, grusza oraz wiele, wiele więcej. Umiarkowaną ciężkość, czyli parametr na poziomie 610-100 kg/m3 można otrzymać o przeanalizowaniu próbek zawierających klon, brzozę, modrzew, czy jabłoń.

Jest też umiarkowanie lekka gęstość, czyli zawierająca się w przedziale od 510 do 600 kg/ m3. Dotyczy ona następujących gatunków: jałowiec i kasztanowiec. Drewno lekkie charakteryzuje się wielkością od 410 do 500 kg/m3 (jodła, olcha, lipa), natomiast bardzo lekkie drewno ma wartości na poziomie niższym niż 400 kg/m3. Ciekawostką jest z pewnością to, że najmniejszą gęstością wyróżnia się Alstonia Spathulata, a największą tak zwane drewno gwajakowe. Są to tropikalne gatunki drzew.

Zupełnie inaczej prezentuje się podział drewna w stanie zaraz po ścięciu. Gęstość powyżej 1000 kg/ m3 dotyczy wierzby, jodły, czy też dębu. Z kolei jesion, brzoza, buk, orzech mają wówczas ciężar objętościowy, który wynosi od 900 do 1000 kg/m3. Ostatnie dwie grupy to gęstość mieszcząca się w przedziale pomiędzy 800 a 900 kg/m3 dla gatunków takich jak klon i topola oraz z wartościami 700-800 kg/m3 w przypadku sosny, świerku i lipy.

Ciężar objętościowy drewna2

Jaki surowiec przetwarza się na konkretny rodzaj płyt meblowych?

W przemyśle meblarskim wykorzystuje się między innymi sklejkę. Producenci wytwarzają materiał z olchy, brzozy, czy też sosny. Z kolei do wyrabiania płyt wiórowych najlepsze jest drewno o gęstości powyżej 620 kg/m3. Inną grupą są płyty , które stanowią połączenie płyty wiórowej i , a więc cienkich pasków drewna. Meble wykonywane z tego surowca łączą w sobie naturalność i wysoką elastyczność. Stosuje się je do produkcji frontów, blatów, korpusów, paneli ściennych i drzwi przesuwnych. pełne realizuje się z drewna o ciężarze objętościowym 700 kg/m3. Wykonuje się z nich przede wszystkim drzwi, płyciny drzwiowe, czy też elementy szaf. Godne uwagi jest też to, że wykorzystywane są one też w branży lotniczej, komunikacji, chłodnictwie i przemyśle okrętowym. W meblarstwie często stosuje się też płyty MDF. Mają one ciężar objętościowy od 450 do 900 kg/m3.

Gęstość drewna to bez wątpienia bardzo ważny czynnik. Im większa jest wartość, tym ostateczny produkt wytworzony z konkretnego surowca ma wyższą wytrzymałość, szczególnie mechaniczną. Jest jednak druga strona tego medalu. Producenci płyt meblowych dążą w swoich działania do uzyskania produktu możliwie jak najlżejszego. Te trudne do pogodzenia wymagania przyczyniają się do tego, ze w praktyce najczęściej produkuje się twarde płyty o gęstości przekraczającej 800 kg/m3.

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );