Czym zabezpieczyć drewniany taras i elewację? Cz. 2.

zabezpieczyć taras

Kolejną dość popularną operacją, by zabezpieczyć taras drewniany, czy elewację jest bejcowanie. Bejca ma przede wszystkim za zadanie wyciągnąć z drewna naturalny kolor, a więc ma charakter estetyczny. Ewentualnie można deski po bejcowaniu pokryć lakierem bezbarwnym, ale to znacząco podnosi koszt całej inwestycji. Specjaliści oceniają, że bejce barwią drewno na okres minimum czterech lat.

Dodatkowo tak jak olej wnikają w głąb drewna i nie tworzą powłoki na jego powierzchni. Bejca nadaje drewnu kolor, nie ukrywając naturalnego rysunku słojów. Do wyboru mamy szeroką paletę barw i rodzajów. Odpowiednio dobierając produkt, można radykalnie odmienić wygląd domu i osiągnąć ciekawe efekty dekoracyjne. W sprzedaży są dostępne bejce optycznie postarzające drewno czy imitujące marmur itp. Ponadto większość bejc, dzięki zawartości pigmentów mineralnych, jest odporna na promieniowanie UV, zatem elewacja nie blaknie pod wpływem słońca. Do drewna warto wybierać te produkty, do których dodano preparaty zapobiegające rozwojowi mikroflory, co dodatkowo  zabezpiecza elewację przed zagrzybieniem.

Specjaliści przekonują, że aby prawidłowo zabezpieczyć drewnianą elewację bejcą, należy nałożyć przynajmniej dwie warstwy tego preparatu. Wprawdzie istnieją na rynku produkty do jednokrotnego stosowania, jednak nie budzą zaufania praktyków. Bejca, aby stanowiła skuteczną ochronę, musi głęboko i dokładnie spenetrować drewno, a żeby było to możliwe, konieczne wydaje się dwukrotne malowanie. Stosuje się również lakierobejce, które są lakierami nadającymi drewnu kolor. Pozwalają one zatem dopasować barwę desek tarasowych do barwy desek elewacyjnych. Nie są odporne na ścieranie. Z tego powodu należy zewnętrzne deski pokryć lakierem.

Czym zabezpieczyć taras i elewację – lazurowanie

Lazurowaniem nazywamy metodę zdobienia powierzchni różnych materiałów, w tym drewna. Polega ona na nanoszeniu półprzezroczystych powłok malarskich, tzw. lazurów na odpowiednio ku temu przygotowane podłoże. Lazury są pigmentami malarskimi i można je nanosić na pożądaną powierzchnię przy użyciu wałka, szmatki czy gąbki. Natomiast polega na aplikacji na przygotowane deski środków na bazie żywic, typu lazury. Dzięki temu nie tylko zmienia się wygląd elementów drewnianych, ale można właściwie zabezpieczyć drewno.

Z tego powodu powinniśmy skorzystać z lazury ochronnej, która po naniesieniu na drewno tworzy powłokę zabezpieczającą i nadaje mu satynowy wygląd. Przed lazurowaniem zaleca się nałożenie na drewno impregnatu, który ochroni je przed zagrożeniami biologicznymi. Lazurę olejną można nakładać pędzlem lub pistoletem, nawet samodzielnie. Nie maluje się drewna zniszczonego lub zabrudzonego. Powierzchnię przeznaczoną do aplikacji należy starannie oczyścić. Jeżeli powłoka jest w dobrym stanie, należy ją jedynie umyć, spłukać i pozostawić do wyschnięcia. Przeszlifowanie drobnoziarnistym papierem ściernym zwiększa przyczepność, ale wg większości producentów nie jest nieodzowne. Istotne jest również, aby proces lazurowania był dokonywany w warunkach atmosferycznych zapewniających właściwe wysychanie preparatu.

Uszlachetnianie lazury

Jeśli lazura olejna jest wzbogacona o filtr UV, nadaje się do zastosowań zewnętrznych. Warstwa ta  chroni przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych oraz grzybami. Jest odporna na większość popularnych zabrudzeń. W preparatach koloryzujących ochronę przed promieniami UV zapewniają zawarte w nich pigmenty. Natomiast w przypadku produktów bezbarwnych należy to sprawdzić przed zakupem – nie każdy zapewnia dodatkową ochronę przed słońcem. Zgodnie z deklaracją producentów lazury olejnej, konserwację drewna przeprowadza się co 5-8 lat.

Lazurowanie jest metodą zdobienia. Dzięki niej uzyskujemy takie efekty jak: paski lub inne wybrane desenie. Natomiast naniesiony na drewno lazur nadaje mu satynowy połysk. Lazurowanie pozwala na ochronę drewna, zwiększenie jego odporności na czynniki zewnętrzne. Wpływa też na trwałość – bardzo dobrze jest m.in. zabezpieczyć taras w taki sposób.

Reasumując zabezpieczanie drewnianego tarasu i elewacji przed różnymi czynnikami atmosferycznymi, a także zanieczyszczeniami jest niezbędne. Sprawia, że możemy się cieszyć ze spędzania wolnego czasu na powietrzu przez długie lata. Przedstawione sposoby pielęgnacyjne są na tyle proste, że można je wykonywać we własnym zakresie, sięgając jedynie po wiedzę z Internetu. Jeżeli natomiast mamy na tarasie mebelki wykonane z np. dębowego, czy , bądź laminowanej to musimy przeczytać szereg informacji na temat tych i jeszcze innych surowców u ich Producenta tj. Przedsiębiorstwa Drzewnego Zadrożni Sp. J.

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );