Drewniane dekoracje do wnętrz

drewniane dekoracje do wnętrz

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pragnie wprowadzić zmiany w swoim życiu. Najczęściej podejmowanymi wyborami są podróże w nieodwiedzane wcześniej miejsca, poznawanie nowych ludzi, zmiana pracy lub stylu ubierania się, czy rezygnacja z niewłaściwych nawyków. Inną popularną metodą wprowadzenia czegoś nowego do codziennej rzeczywistości są także kompleksowe remonty i zmiany wystroju pokoi. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju drewniane dekoracje do wnętrz, które idealnie pasują zarówno do przytulnych, rodzinnych mieszkań, jak i domów utrzymanych w minimalistycznym i nowoczesnym stylu. Jakimi przedmiotami warto udekorować pokój? Czy da się połączyć ich oryginalny wygląd z praktycznością i przydatnością? Jakie drewno wybrać do sporządzenia wymarzonych ozdób?

Drewniane dekoracje do wnętrz – najpopularniejsze materiały

Ozdoby o niewielkich rozmiarach najczęściej są wykonywane ręcznie przy użyciu dłuta i innych narzędzi. Do ich stworzenia używa się nieoszlifowanych kawałków drewna, pozyskiwanych z takich drzew jak buk, jesion, orzech, olcha czy dąb. Dekoracje większych rozmiarów są zaś zwykle konstruowane ze specjalnych drewnianych płyt fornirowanych lub wiórowych. Decydując się na kupno lub samodzielne wykonanie ozdoby, warto zatem dokładnie przyjrzeć się oferowanym przez rynek i naturę materiałom. Dzięki temu odpowiednio dopasuje się je do swoich potrzeb.

Drewniane dekoracje do wnętrz – meble

Jednym z typów drewnianych dekoracji, które współcześnie cieszą się coraz większą popularnością, są meble o niecodziennych kształtach i wymiarach. Przykładem mogą być asymetryczne regały czy półki na książki, zamontowane pod kątem czterdziestu pięciu stopni. Meble tego typu, wykonywane najczęściej z płyt fornirowanych lub wiórowych, są jednocześnie estetyczną ozdobą oraz funkcjonalnym i poręcznym schowkiem na różne drobiazgi. Bardzo często są wybierane przez osoby stawiające na nowoczesne rozwiązania, jak również przez miłośników minimalistycznych, eleganckich wnętrz.

Do innych mebli, które również pełnią funkcję swoistej dekoracji, należą szafki i blaty kuchenne skonstruowane z tego samego typu drewnianych płyt. Tak jednolite meble sprawiają, że mieszkanie nabiera nowego charakteru i wyjątkowego wyglądu. W zależności od typu drewna, wnętrze zyskuje wtedy również na elegancji i prostocie lub swojskości i rodzinnym cieple. Podobne rozwiązanie bez wątpienia sprawdzi się także w łazienkach. Płytki można bowiem z łatwością zastąpić fornirowanym drewnem i ozdobić nim boczne ściany wanny czy podłogę.

drewniane dekoracje do wnętrz

Drewniane dekoracje do wnętrz – ściany, okna i sufity

Ozdabianie pokoju nie sprowadza się jedynie do wyboru odpowiednich mebli. Wnętrza domu czy mieszkania można bowiem odmienić również poprzez wymianę okiennic na drewniane oraz zadbanie o wygląd sufitów. Dobudowane belki stropowe z płyt fornirowanych i wiórowych czy boazerie to ciekawy sposób na powrót do dawnych czasów wiejskiej ludowości. Drewniane ramy okienne bez wątpienia zaś znajdą wielbicieli wśród osób pragnących dbać o środowisko poprzez ograniczanie ilości nabywanego plastiku.

Tym, którzy szukają pomysłu na dodanie wnętrzom elegancji i minimalistycznej prostoty, poleca się zamontowanie drewnianych płyt na sufitach lub wybranych częściach ścian. Innym ciekawym pomysłem jest również stworzenie z drewna poręcznego parawanu. Za jego pomocą można z łatwością podzielić zbyt duży pokój na mniejsze przestrzenie. Dzięki tym rozwiązaniom wnętrze nie tylko nabierze nowocześniejszego stylu, ale także stanie się bardziej uporządkowane.

Drewniane dekoracje do wnętrz – inne funkcjonalne ozdoby

Nie można zapomnieć o innych oryginalnych akcesoriach, które często pełnią bardzo użyteczne funkcje i znacząco usprawniają codzienne życie. Jako przykłady warto wymienić skonstruowane z kilku płyt drewniane donice o różnych wymiarach, bogato zdobione ramy lustra, pudełeczka w finezyjnych kształtach do przechowywania drobiazgów czy stojaki na papier toaletowy lub biżuterię. Z drewna można także sporządzić trójwymiarowe napisy do powieszenia na ścianie oraz podpórki do książek. Warto wspomnieć także o wyjątkowych dziełach sztuki, które nie zajmują zbyt wiele miejsca, takich jak rzeźbione figurki czy wypalane w drewnie obrazy. Ozdoby tego typu bez wątpienia staną się oryginalną dekoracją stolika czy ściany i przykują uwagę gości podczas rodzinnych spotkań.

Drobne akcesoria można z łatwością dostosować do rodzaju i stylu wnętrza. W zależności od typu drewna wystarczy przemalować je farbami na inny kolor lub polakierować. Można również wyrzeźbić bądź narysować na ich powierzchni różne wzory. Dzięki temu ozdoby nie tylko urozmaicą wygląd mieszkania, ale także staną się wyrazem kreatywności i oryginalności ich właściciela.

Drewniane dekoracje do wnętrz – podsumowanie

Jak widać na powyższych przykładach, drewniane ozdoby o dużych i małych gabarytach mogą całkowicie odmienić wygląd mieszkania. Akcesoria tego typu to zdecydowanie ciekawy i oryginalny pomysł na dodanie pokojom wyjątkowego, indywidualnego charakteru. Inwestycja w drewniane dekoracje do wnętrz to bez wątpienia dobra i opłacalna decyzja. Wniesie ona bowiem powiew nowości do mieszkania i znacząco poprawi komfort życia.

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );