Drewniane deski na ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto?

drewniane deski na ogrzewanie podłogowe

Chociaż ogrzewanie podłogowe swoją popularność zdobyło dobre kilka lat temu, zazwyczaj stosuje się je w nowych mieszkaniach i domach. Przyczyn jest oczywiście wiele, choć najważniejszy pozostaje fakt, że budynki tego typu są po prostu bardzo dobrze ocieplone i zaizolowane. A jak wiadomo, taka konstrukcja ma o wiele mniejsze zapotrzebowanie na dodatkowe pokłady ciepła. Nic więc dziwnego, że w takich warunkach ogrzewanie podłogowe zdaje egzamin, jak nigdzie indziej. Poza tym montaż ocieplenia podłogowego jest wówczas łatwiejszy. Tak samo, jak i podłogi z naturalnego drewna. Pozostaje jednak pytanie: czy warto montować tego rodzaju podłogę – a jeśli tak, to, jak wybrać odpowiedni materiał? Drewniane deski na ogrzewanie podłogowe dostępne są w końcu w wielu różnych rodzajach.

Wszystkie zalety posiadania drewnianej podłogi w domu

Wybierając elementy aranżacyjne, które mają być solidne i wytrzymałe, drewno staje się oczywistym rozwiązaniem. Materiał ten jest nie tylko wysoce odporny, ale również piękny. Dodatkowo mniej podatny na zniszczenia i uszkodzenia mechaniczne, niż tworzywa sztuczne. Drewnianą podłogę po latach użytkowania wystarczy odnowić i odświeżyć za pomocą renowacji. Zupełnie niepotrzebne są bowiem kosztowne wymiany desek. Gdy zależy nam na ich dodatkowej ochronie – podłogę wystarczy polakierować.

Drewniane deski na ogrzewanie podłogowe są wskazane, ponieważ stosunkowo dobrze przepuszczają ciepło. Oczywiście taka konstrukcja musi być jednak odpowiednio zaplanowana. Profesjonalne podejście do tematu to pewność ekonomicznego i efektywnego ogrzewania domu.

Czym się kierować podczas wyboru odpowiednich desek na ogrzewanie podłogowe?

Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że nie każde drewno jest odporne na wysokie temperatury. Przy ostatecznym wyborze materiału na pewno warto też zwrócić uwagę na jego parametr, jakim jest opór cieplny. Nie bez znaczenia pozostają również konkretne atesty i gwarancje, które producent zazwyczaj umieszcza na opakowaniu. W naszym kraju obowiązują normy desek, układanych na tak zwaną podłogówkę. Zgodnie z nimi takie drewno nie powinno mieć większej grubości niż 16 milimetrów. Tak czy inaczej, trzeba pamiętać, aby w trakcie ogrzewania domu nie przekraczać temperatury o wysokości 27 stopni. Dlaczego? Ponieważ większe ciepło może być nieprzyjemne w kontakcie stopy z powierzchnią.

Podsumowując, zdaje się, że najlepszym wyborem pozostają deski sezonowe, które charakteryzują się najniższym oporem cieplnym. Warstwowe deski, które nie są narażone na powstawanie szczelin i zapewniają stabilność konstrukcji, to również odpowiednia decyzja.

Drewniane deski na ogrzewanie podłogowe i ich montaż

Wybierając drewniane deski na ogrzewanie podłogowe, wiele osób zastanawia się, czy postawić na modele lite, czy warstwowe. Otóż okazuje się, że o wiele lepszą decyzją będzie wspomniana już powyżej podłoga warstwowa. Między innymi dlatego, że jest bardziej miękka i lepiej przewodzi ciepło. Jak ją zamontować?

Oczywiście najpopularniejszym sposobem montażu drewna jest przyklejenie go na elastyczny klej do parkietu. Takie rozwiązanie zapewnia stabilność całej konstrukcji i ograniczenie jej odkształcania. Jeśli ktoś nie chce jednak korzystać z pomocy kleju, może ułożyć podłogę bez jego zastosowania. Trzeba jednak pamiętać, że ten wariant negatywnie wpływa na wydajność ogrzewania podłogowego. Podłoga ułożona w taki sposób zatrzymuje powietrze pod sobą.

Co ciekawe, metoda dostarczania ciepła przy drewnianych deskach nie ma większego znaczenia. To czy w domu funkcjonuje kocioł z podgrzewaną wodą, ciepło pobierane z pompy ciepła, a nawet elektryczne maty grzewcze – pozostaje bez wpływu.

Podłogówka w połączeniu z drewnianą podłogą, a inne rozwiązania

Przy ogrzewaniu podłogowym dosłownie cała podłoga jest grzejnikiem. Rozsądnie jest zatem wykańczać ją materiałem odpowiednio przewodzącym ciepło. Takim jest na przykład kamień albo ceramika. Wiele osób decyduje się również na specjalnego rodzaju panele. Jak wiadomo, drewno ma nieco wyższy opór cieplny. Poza tym wykazuje również większą kurczliwość, a na skutek gwałtownych zmian temperatur traci objętość. Nic dziwnego, że niektóre osoby wzbraniają się przed drewnianą podłogą w połączeniu z ogrzewaniem tego rodzaju.

Na szczęście, jeśli zagłębić się w temat, okazuje się, że możliwe jest takie ułożenie na podłogówce drewnianych desek, by podłoga finalnie była trwała i solidna. Poza tym należy pamiętać, że ten naturalny materiał najlepiej sprawdza się w budynkach dobrze zaizolowanych i takich, które wykazują małe zapotrzebowanie na ciepło.

Powodów jest kilka, choć kluczowy to fakt, że dobra izolacja równoznaczna jest z instalacją, która nie musi pracować z dużą mocą. Jeśli więc jesteśmy właścicielami domu wznoszonego zgodnie z ostatnimi przepisami dotyczącymi zakresu izolacyjności – drewniane deski na ogrzewanie podłogowe z pewnością warte są zamontowania. Tym bardziej, jeśli zależy nam na rozwiązaniu ponadczasowym, ekologicznym i pięknym w swoim wydaniu.

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );