Drewniane schody

drewniane schody

Drewno ma wiele zastosowań. Towarzyszy nam w codziennym życiu, stanowiąc jego ważny element. Wykorzystuje się je przede wszystkim w meblarstwie, ale również w szeroko pojętej branży wykończeniowej. Jako że coraz częściej stawiamy na naturalne rozwiązania, jedną z ważnych części wnętrza, które wykonuje się z tego materiału, są . To nie tylko funkcjonalna, ale również pełna uroku opcja posiadająca wiele zalet. Dlaczego warto wybrać właśnie taki sposób wykończenia? Jak o niego dbać i pielęgnować?

Drewno – materiał pełen niezwykłej mocy!

Drewno towarzyszy nam od zarania dziejów. Ma szerokie zastosowanie zarówno w zakresie typowo użytkowych przedmiotów, jak i w sztuce. Nie sposób wymienić wszystkich jego funkcji oraz atutów.

Materiał ten przeżywa obecnie swój renesans. Na krótką chwilę wyparły go przemysłowe, trwalsze i tańsze rozwiązania, które jednak w żaden sposób nie są w stanie zastąpić naturalnych i oczywistych zalet drewna. Przede wszystkim tę, że ma ono bardzo wiele uroku. Nawet najmniejszy dodatek z niego wykonany potrafi zbudować we wnętrzu wyjątkowy klimat i nastrój. Jest to także rozwiązanie trwałe i zgodne z rytmem natury i ekologią. Jego stosowanie powinny rozważyć wszystkie te osoby, którym leży na sercu dobro przyrody.

Jako surowiec odnawialny, drewno jest więc w pełni bezpieczne i dobre dla nas i naszego otoczenia. Przedmioty z niego wykonane cechuje trwałość i wygoda stosowania. Co więcej, są one także odporne na upływający czas. Z jego biegiem zyskują tylko więcej charakteru. W razie potrzeby można je również bez problemu odświeżyć, lub przeprowadzić metamorfozę, zyskując tym samym zupełnie nowy wygląd danej rzeczy! Schody wykonane z drewna to świetne rozwiązanie w każdym wnętrzu. Jako materiał w pełni naturalny, mają one wiele zalet, a przy tym można je niemal dowolnie aranżować w przestrzeni, bez względu na panujący w niej styl i klimat.

– dlaczego warto je mieć?

O zaletach tego materiału nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Niestety, dla wielu konsumentów wciąż elementem odstraszającym jest jego cena. Zwykle bowiem zauważalnie przewyższa ona wartość podobnych produktów wykonanych ze sztucznych lub drewnopochodnych elementów. Warto jednak zwrócić uwagę, że często, w długoterminowej perspektywie, wybór tego rozwiązania okazuje się znacznie lepszy niż przemysłowych opcji.

Jako że schody to szalenie ważny element w każdym domu, nie powinien być on pozostawiony przypadkowi. Warto mieć na uwadze, że jest to część konstrukcyjna o dużym znaczeniu, przez co musi zostać idealnie dopasowana do warunków oraz do danego wnętrza. Ze względu na to, że jest to również część przestrzeni, którą intensywnie się użytkuje, powinna wyróżniać się jednocześnie wysoką jakością. Biorąc więc pod uwagę wszystkie te elementy, wybór drewna na schody wydaje się jedynym możliwym rozwiązaniem.

Schody to element, na którym nie warto oszczędzać. Nie chodzi tu wyłącznie o ich konstrukcję, ale również o fakt, że korzystamy z nich intensywnie na co dzień. Wybór półśrodka lub materiału mniej trwałego i gorszej jakości, może w przyszłości wpływać na jakość życia w danym miejscu. Niestety, na tym etapie wymiana już istniejącego rozwiązania na zupełnie inne, może nastręczać sporych trudności. Tym bardziej więc warto już na początku dokonać właściwego wyboru.

drewniane schody

Jakie drewno najlepiej wybrać na schody?

Jedną z niezaprzeczalnych zalet drewna jest to, że ma uniwersalny charakter. Można je więc zestawić z dowolnym stylem, nadając mu pasującą formę. Doskonale będzie się prezentować w klasycznych wnętrzach, tych rustykalnych, a nawet tych ultra nowoczesnych! Drewno jest bowiem materiałem idealnym do obróbki. Można mu nadać różne formy i kształty, dzięki czemu wszędzie będzie wyglądał dobrze. Co więcej, szeroka paleta możliwości wyboru konkretnego gatunku sprawi, że nigdy nie uzyskamy dwóch identycznych aranżacji z jego udziałem.

Decydując się na schody drewniane, warto jednak zastanowić się, która z opcji będzie najlepsza do tego celu. Chodzi tu przede wszystkim o specyfikę danego gatunku oraz jego funkcjonalność.

Schody, z uwagi na swoje przeznaczenie, muszą wyróżniać się wysoką trwałością na zużycie. Każdego dnia będziemy przecież z nich korzystać, dlatego drewno musi być więc odpowiednie, aby produkt nie zniszczył się i nie nosił zbyt widocznych śladów użytkowania. Dobrze również, aby odporny był na ścieranie czy przypadkowy upadek ciężkiego lub ostrego przedmiotu na jego powierzchnię.

Jednym z najchętniej wybieranych i najtrwalszych opcji jest dąb. Choć jest jednocześnie najdroższym materiałem, wyróżnia go wysoka trwałość i żywotność, a przy tym także wyjątkowe walory estetyczne. Alternatywą dla dębu może być jesion. Ma on podobną specyfikę, a co więcej, można go również wykończyć w taki sposób, aby przypominał swojego szlachetnego kolegę. Dobrym rozwiązaniem jest także olcha, modrzew syberyjski oraz orzech amerykański. Warto wiedzieć, że producenci oferują różne warianty danego gatunku. W zależności od wyboru danej opcji będzie to drewno z widocznymi sękami lub pozbawione sęków. Dzięki temu będziemy mogli dopasować konkretny wybór do naszych możliwości budżetowych oraz preferencji.

Rodzaje schodów drewnianych

Warto również wiedzieć, że schody drewniane niejedno mają imię. Można je wykonać na wiele różnych sposobów, co także będzie miało wpływ na cenę oraz końcowy efekt.

Jednym z często stosowanych rozwiązań są schody betonowe. W tej wersji betonową konstrukcję obkłada się drewnem. Niestety nie wszędzie się ono sprawdzi. Wymaga bowiem sporo miejsca oraz odpowiedniej nośności stropu. Alternatywą mogą być więc schody samonośne. Wykonuje się je z drewna, lub z betonu, dając ogromne możliwości aranżacyjne. Jednym z ciekawych odmian tego produktu są schody dywanowe. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że optycznie dają efekt dywanu (z zewnątrz trudno dostrzec jakiekolwiek elementy konstrukcyjne). Dzięki temu prezentują się one bardzo lekko i dają doskonały efekt wizualny.

Jak dbać o schody z drewna?

Wytrzymałość oraz trwałość schodów drewnianych to jedno, ale bardzo istotna jest także ich odpowiednia pielęgnacja. Dbając o nie, przedłużamy ich żywotność oraz doskonały wygląd. Po ich montażu warto dowiedzieć się, w jaki sposób z nimi postępować i jakich preparatów używać, aby na długo zachowały swoją pierwotną formę.

Specjaliści wskazują na dwa możliwe rozwiązania. Schody można zaolejować lub polakierować. Każda z tych opcji ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Olej daje efekt matowości, a przy tym mniej widać na nim ewentualne uszkodzenia. Stosowany regularnie pozwala także poddawać schody renowacji (nawet wtedy, kiedy wymaga tego jedynie ich fragment). Olej pozwala także utrzymać je w czystości i dobrze je konserwuje przed wystąpieniem plam czy innych zabrudzeń. Nie oprze się jednak drobnym ziarenkom piasku, które mogą rysować drewnianą powierzchnię.

Lakier z kolei, działa dłużej, ale po jego zastosowaniu nie będziemy już mogli uzupełnić go miejscowo. Wybór jednego z rozwiązań zależeć będzie przede wszystkim od efektu, jaki chcemy osiągnąć. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej na temat schodów drewnianych.

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );