Jak odnowić meble kuchenne z płyty wiórowej?

jak odnowić meble kuchenne z płyty wiórowej

Generalny remont i wymiana starych mebli wiąże się ze sporym wydatkiem z budżetu domowego. Na szczęście istnieją jednak rozwiązania pozwalające na zniwelowanie kosztów modernizacji. Jednym ze sposobów zmiany wyglądu konkretnego wnętrza jest odnowienie mebli kuchennych. Sprawdź, .

Jak odnowić meble kuchenne z płyty wiórowej – pierwsze kroki

Działania związane z renowacją rozpocznij od zeszlifowania powierzchni. W pierwszej kolejności zastosuj grubszy papier, a następnie narzędzie wyróżniające się drobniejszą gradacją. Nie możesz jednak doprowadzić do sytuacji, w której zedrzesz całą wierzchnią warstwę. Rodzi to niebezpieczeństwo gorszego trzymania farby. Gdy wykonasz to zadanie, zastosuj szmatkę z mikrofibry, bawełny lub irchy. Nasącz ją acetonem bądź benzyną ekstrakcyjną. Tak przygotowany zestaw pozwoli Ci przetrzeć szlifowaną wcześniej płytę.

Kolejny etap renowacji, czyli nakładanie farby

Ważny element odnowienia wyposażenia stanowi etap związany z nakładaniem warstwy malarskiej. Do tego celu świetnie sprawdzi się emalia akrylowa do drewna. Praca będzie znacznie łatwiejsza, gdy posłużysz się wałkiem gąbkowym. W przypadku, gdy efekt Twojego działania nie da Ci powodu do zadowolenia, po wyschnięciu nałóż następną warstwę. Może zdarzyć się, że potrzebna będzie też trzecia.

Ochrona przed uszkodzeniami i zarysowaniami

Po aplikacji farby na meble przychodzi czas na zabezpieczenie przed uszkodzeniami i zarysowaniami. Użyj preparatu, który przedłuży trwałość wyposażenia. Zastosuj dobry lakier, dzięki temu mebel będzie pięknie prezentował się przez długi czas.

jak odnowić meble kuchenne z płyty wiórowej

Jakich farb używa się do odnawiania mebli z płyt wiórowych?

Ostateczny efekt Twoich prac renowacyjnych będzie uzależniony nie tylko od Twojego zaangażowania, ale także od preparatu, jaki wykorzystasz. Po oszlifowaniu powierzchni płyty wykorzystaj odpowiednią farbę do malowania powierzchni. Najczęściej są to produkty przygotowane na bazie oleju lub wody. To właśnie one działają najlepiej na takiej podstawie. Które będą lepsze i w jakich okolicznościach? Gdy w swojej pracy użyjesz podkładu olejnego, skieruj swoje kroki do farby olejnej. Natomiast, w przypadku, w którym będzie to podkład wodny, adekwatnie wykorzystaj środek malarski na bazie wody.

?

Ogromne znaczenie ma też dobre zabezpieczenie płyty wiórowej przed wilgocią. Odbywa się to w trzech zasadniczych krokach. Procedura obejmuje między innymi impregnację włókien drzewnych żywicami. Kolejne czynności uwzględniają specjalną obróbkę powierzchni, a także uszczelnianie końców. Płytę wiórową zabezpiecza się przed wilgocią już na etapie produkcji. Jednakże, gdy chcesz jeszcze bardziej poprawić te właściwości, dokonaj dodatkową pracę samodzielnie. Do tego celu żywicę formaldehydową zastępuje się mocznikiem melaminowym. Stanowi ona silniejszą barierę dla wilgoci.

Następny krok, to obróbka powierzchni płyty. Niektóre metody wykonuje się wyłącznie w hali produkcyjnej, inne są możliwe w zaciszu domowym. Samodzielnie możesz na przykład przetrzeć płytę stearyną, a potem ogrzać suszarką do włosów. Po ostygnięciu przeprowadź takie same czynności jeszcze kilka razy. Inne dobre rozwiązanie stanowi między innymi mieszanka lakieru bitumicznego z pięcioma porcjami oleju schnącego. W tym przypadku proces konserwacji przeprowadza się dwukrotnie.

Ostatni proceder związany z zabezpieczeniem płyty wiórowej przed wilgocią uwzględnia obróbkę krawędzi. Warto te obszary dobrze wyczyścić, a następnie wysuszyć. Później nałożyć na powierzchnię warstwę kleju PVA i uszczelnić wszystko masą silikonową.

Jak odnowić meble kuchenne z płyty wiórowej – obróbka powierzchni płyt wiórowych

otrzymują pewne zabezpieczenie w trakcie procesu produkcyjnego. Jednakże nadmierna eksploatacja sprawia, że środki fabryczne są niewystarczające. W praktyce wyróżnia się kilka technik pozwalających na dodatkową ochronę. Na liście możliwych działań wymienia się laminowanie, powłokę lakierniczą i folie polimerowe. Pierwsza czynność polega na zaprasowywaniu filmu dekoracyjnego na powierzchnię i nadaniu struktury. Natomiast lakier aplikuje się po oczyszczeniu płyty i pomalowaniu na wybrany kolor. Z kolei działanie związane z nakładaniem folii polimerowych podobne jest do stosowania okładzin dekoracyjnych.

Jeszcze nie tak dawno moda na renowację dotyczyła wyłącznie mebli drewnianych. Obecnie trendy aranżacji wnętrz się trochę zmieniły. Teraz coraz częściej odnawia się elementy wyposażenia wytworzone z płyt wiórowych. Proces wcale nie jest taki skomplikowany, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Pamiętaj o tym, aby do malowania takich powierzchni użyć specjalnych farb przeznaczonych do tego zastosowania. Dzięki temu zyskasz gwarancję trwałego efektu. Uwzględnij także preparaty zabezpieczające i chroniące przed uszkodzeniami, a także zarysowaniami. W rezultacie w prostych krokach Twoje zacisze domowe zyska zupełnie nowy charakter. I to wszystko wykonasz przy niewielkich wydatkach z rodzinnego budżetu!

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );