Jak pielęgnować fornir?

jak pielęgnować fornir

Drewno nie jedno ma oblicze! Choć jest często stosowanym surowcem, nie tylko w branży budowlanej, ale także meblarskiej i wykończeniowej, nie zawsze występuje w formie litej. Wynika to przede wszystkim z wysokiej ceny tego materiału. Stąd też bierze się duża popularność alternatywnych płyt meblowych oraz materiałów drewnopochodnych. Jednym z takich rozwiązań jest , który jest znacznie tańszy, a przy tym łatwiej osiągalny. Zanim jednak zakupimy produkt tego rodzaju, warto dowiedzieć się, . Dzięki odpowiednim zabiegom będzie nam on dłużej służył, zachowując swoją pierwotną, doskonałą formę.

Fornir – materiał na lata?

Choć w ostatnich latach nieco o nim zapomniano, teraz przechodzi swój renesans! Fornir, bo o nim mowa, to materiał drewnopochodny. Mimo iż w swojej formie odbiega dość mocno od litego drewna, niektóre cechy oba surowce mają wspólne.

Fornir wymaga w wielu aspektach innego traktowania, ze względu na różną specyfikę oraz sposób pozyskiwania gotowego materiału. Uzyskuje się go poprzez skrawanie drewna na cienkie kawałki, a następnie sklejenie w formie płatów różnej grubości. Dostępne warianty mają zwykle grubość od 0,5 milimetra do 8 milimetrów. Konkretna grubość zależeć będzie od przeznaczenia .

Najczęściej nakłada się go na meble. Wykorzystuje się go także jako oraz blaty, na przykład kuchenne. Z uwagi na specyficzną formę produkcji, należy traktować fornir w inny sposób niż produkty z tradycyjnego litego drewna. Często okleina z forniru wyróżnia się lepszą jakością niż tradycyjne drewno, które ma na przykład widoczne sęki lub inne wady. Aby na dłużej zachowała więc doskonały wygląd, różny jest sposób konserwacji i pielęgnacji. Jak trzeba dbać o fornir?

Jak pielęgnować fornir – garść przydatnych wskazówek

Okleinę z forniru uzyskuje się najczęściej z drzew takich gatunków jak buk, jesion, orzech, a także z dębu czy sosny. Popularne są również odmiany bardziej egzotyczne, na przykład palisander czy heban. Jeśli wytworzony fornir posiada delikatne różnice w fakturze czy w odcieniu, oznacza to wówczas, że jest w pełni naturalny. Warto jednak wiedzieć, że czasem modyfikuje się naturalny surowiec, aby uzyskać idealnie jednolity kolor oraz strukturę. Aby osiągnąć pożądany efekt, wnika się we włókna drewna, „poprawiając” je w określony sposób.

Choć fornir jest produktem drewnopochodnym, ma z drewnem kilka cech wspólnych. Jedną z najważniejszych jest fakt, że jest to produkt niezwykle delikatny. Oznacza to, że narażony na działanie czynników zewnętrznych, takich jak woda, może się łatwo i nieodwracalnie zniszczyć. W procesie pielęgnacji kluczowe jest więc unikanie kontaktu z jakąkolwiek cieczą.

Jeśli chcemy umyć fornirowaną powierzchnię, należy użyć do tego celu lekko zwilżonej (ale dokładnie wyciśniętej) miękkiej ściereczki z wodą. W większości przypadków powinna wystarczyć tylko ona, ponieważ w przypadku tego materiału najlepiej unikać udziału chemicznych detergentów. Jednak w przypadku bardzo silnych zabrudzeń, kiedy sama woda nie wystarcza, można do czyszczenia użyć bardzo delikatnego detergentu, na przykład mydła.

jak pielęgnować fornir

W jaki sposób czyścić powierzchnie z forniru?

W procesie pielęgnacji forniru ważny jest również sposób czyszczenia takiej powierzchni. Zaleca się, aby wykonywać tę czynność okrężnymi ruchami, zachowując przy tym szczególną ostrożność przy krawędziach. Należy przy tym uważać, aby wilgoć nie dostała się pod warstwę forniru, ponieważ grozi to rozklejeniem całej konstrukcji. Bardzo istotne jest także to, aby w przypadku forniru absolutnie nie używać tradycyjnych detergentów do litego drewna (na przykład środków nabłyszczających). Należy unikać również preparatów zawierających substancje mogące naruszyć integralność forniru. Zabronione są więc wszelkie produkty z amoniakiem lub z alkoholem, które mogą zniszczyć lub odbarwić powierzchnię tego rodzaju. Nie zaleca się stosowania preparatów do drewna również z tego względu, że fornir ma inną konstrukcję i tego rodzaju środki wnikają do wnętrza w minimalnym stopniu, przez co nie mają one szansy pokazać swojego działania.

a uszkodzenia mechaniczne

Warto zwrócić uwagę, że produkty wykończone naturalną okleiną są niezwykle podatne na uszkodzenia oraz odkształcenia. Czyszcząc je, musimy więc pamiętać, żeby wykorzystywać do tego celu wyłącznie miękkie gąbki lub szmatki, ponieważ każda chropowata faktura może naruszyć integralność forniru. Należy także zadbać o to, aby meble lub inne produkty nie stały w bliskim sąsiedztwie źródła ciepła, na przykład kominków czy grzejników elektrycznych. Co więcej, nie zaleca się ponadto umieszczania ich w kontakcie z wilgocią. Kapiąca lub pryskająca woda może bowiem spowodować wypaczenie, lub odbarwienie powierzchni. Są to na ogół zmiany nieodwracalne, ponieważ warstwa forniru nie daje się szlifować.

Fornir jest materiałem niezwykle delikatnym, a wszelkie uszkodzenia czy odkształcenia pozostają na jego powierzchni już na zawsze. Aby więc na dłużej zachować go w nienaruszonej formie, należy zadbać o to, by nie narażać go na działanie czynników takich jak wilgoć czy ciepło. Trzeba także starannie dobierać środki pielęgnacyjne, zgodnie z zasadą – im mniej, tym lepiej. Nie wolno ponadto stawiać na nim gorących naczyń ani produktów, które mogłyby go odbarwić. Tylko ścisłe stosowanie się do zaleceń pielęgnacyjnych gwarantuje nam, że zachowa swoją pierwotną formę.

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );