Jak wybrać idealny stół do jadalni

stół do jadalni

W każdej jadalni najważniejszym miejscem jest stół. To przy nim każdego dnia zasiadają domownicy i spożywają pyszne posiłki. Tam także toczą się wszelkie dyskusje, a także podejmowane są najważniejsze decyzje. Stół w jadalni sprzyja snuciu planów, poważnym rozmowom, ale także codziennym żartom i luźnej atmosferze. To tam w nocy spotykają się mieszkańcy, gdy nie mogą zasnąć i cierpią na bezsenność. Dlatego też decyzja dotycząca wyboru tego mebla powinna być przemyślana. Powinien on bowiem pasować nie tylko do aranżacji pomieszczenia, ale także charakteru i stylu życia domowników. Trzeba wybrać taki stół, który zapewni wygodę mieszkańcom i gościom. Dowiedz się, na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy wyborze stołu do jadalni.

Na początku trzeba zastanowić się nad kształtem stołu

Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór stołu do jadalni jest jego kształt. W niewielkich jadalniach doskonale sprawdzi się okrągły stół, gdyż optycznie powiększa wnętrze. Warto podkreślić fakt, że taki mebel powinien stać na środku pomieszczenia. Okrągły stół nie wprowadza konkurencji. Każdy z zasiadających ma równe prawa, nie ma tutaj także ostrych krawędzi. Taki element wyposażenia jest również bezpieczny dla dzieci.

Innym rozwiązaniem jest stół prostokątny. Ciekawie prezentuje się zarówno w małych wnętrzach, jak i przestronnych jadalniach. Mebel wygląda pięknie niezależnie od miejsca. Może stać na środku kuchni lub przy ścianie. Właściwy rozmiar zapewni domownikom i gościom komfortowe miejsce do spożywania posiłków.

Jaki jest odpowiedni rozmiar stołu?

Ważnym czynnikiem jest również rozmiar stołu. Powinien być dostosowany do wielkości jadalni, a także zapewniać domownikom wygodę, a także swobodę podawania dań. Niewątpliwie przed zakupem mebla mierzy się pomieszczenie. Ważna jest także liczba osób, które będą regularnie zasiadać przy obiedzie. Co więcej, zachowuje się także przestrzeń między stołem a ścianą i sąsiadującymi meblami wynoszącą co najmniej 80 centymetrów. Zapewni to swobodę poruszania się wokół mebla. Przestrzeń przeznaczona na krzesło wraz z osobą siedzącą wynosi 60 cm długości, a także 40 cm szerokości. Przerwa między osobami siedzącymi obok siebie powinna wynosić minimum 20 cm. Natomiast wysokość stołu powinna kształtować się na poziomie 76 centymetrów.

stół do jadalni

Z jakich materiałów powinien być wyprodukowany stół do jadalni?

Niezwykle ważny kryterium związane z wyborem tego produktu to materiał, z którego wytworzono blat. Na rynku dostępne są różne możliwości. Może to być drewno, blat laminowany, szklany, bądź z tworzywa sztucznego.

Zdecydowanie najlepszym materiałem jest drewno. Jest to naturalne i bezpieczne dla domowników tworzywo. Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja sprawi, że przetrwa naprawdę bardzo długo. Co więcej, mebel taki prezentuje się doskonale. Pasuje do każdego wnętrza. Ociepla pomieszczenie, dodaje elegancji, zachwyca wyjątkowym usłojeniem. Duże znaczenie ma również rodzaj drewna. Najbardziej wytrzymałe są stoły z blatem dębowym, a także bukowym.

Bardzo popularne są także . Jest to dużo tańsze rozwiązanie niż stół z litego drewna. Takie blaty są dość trwałe, a także odporne na różnego rodzaju zaplamienia. Zaletą jest lekkość. Dlatego nie sprawiają kłopotu podczas przenoszenia. W nowoczesnych pomieszczeniach sprawdzą się natomiast stoły ze szklanym blatem. Jednakże w tym przypadku widać każde zabrudzenia. Nie sprawiają jednak trudności w czyszczeniu.

Dobry stół musi mieć stabilną konstrukcję

Stół do jadalni wykorzystywany jest każdego dnia, dlatego musi mieć solidną konstrukcję. Podczas zakupu zwraca się zatem uwagę na mocowania nóg do ramy i blatu. W przypadku, gdy już na wstępnie zauważy się, że mebel jest niestabilny, trzeba poszukać innego modelu. Należy unikać bardzo tanich stołów. Promocyjna cena może świadczyć o tym, że coś z meblem jest nie tak. Warto pamiętać o tym, że stół jest centralnym miejscem w domu. Posiłki spożywane razem łączą rodzinę, a także stanowią okazję do wspólnego spędzania czasu. Dlatego ten element wyposażenia musi być nie tylko praktyczny, ale i wytrzymały.

Jak dopasować stół do stylu wnętrza?

Stół dopasowuje się także do stylu wnętrza. Musi z nim tworzyć nieodzowną całość. Dlatego osoby, wybierające mebel do klasycznej jadalni powinny zainwestować w drewniany stół na przykład z tłoczonymi nogami. Do takiego elementu wyposażenia bardzo dobrze pasują krzesła tapicerowane. Taki zestaw, ale w kolorze białym jest odpowiedni do kuchni urządzonych w stylu prowansalskim bądź też angielskim. W nowoczesnych pomieszczeniach sprawdzi się natomiast stół ze szklanym blatem. Warto także zainwestować w biały lakierowany mebel. Całość doskonale uzupełnią proste futurystyczne krzesła.

Decyzja dotycząca wyboru stołu do jadalni jest bardzo ważna. Mebel powinien przede wszystkim być wytrzymały i mieć solidną konstrukcję. Co więcej, musi być doskonale dopasowany do aranżacji jadalni, a ponadto tworzyć z nią nieodzowną całość. Musi także być wygodny i komfortowy, a także pasować do stylu życia, a także charakteru domowników. Każdy mebel, który będzie wybrany zgodnie z tymi zasadami, spełni oczekiwania mieszkańców i będzie im służył przez lata.

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );