Jaka tarcza do płyty meblowej?

Jaka tarcza do płyty meblowej

Jaka tarcza do płyty meblowej? Pytanie to aktualnie jest bardzo istotne i na czasie, ponieważ stały się podstawowym surowcem branży meblarskiej i wykończeniowej. Oferują one różnorodne zastosowania oraz sposoby wykończenia. Nie można zatem wyobrazić sobie nowoczesnych wnętrz bez udziału takich płyt.

W Przedsiębiorstwie Drzewnym Zadrożni SJ. wytwarzamy płyty meblowe o różnorakim zastosowaniu. Należą do nich płyty fornirowane, wiórowe, płyty stolarskie, płyty MDF laminowane, sklejki itp. Ponadto mogą to być także płyty melaminowane, fronty akrylowe i lakierowane oraz blaty robocze. Można z nich produkować również meble, zarówno kuchenne, jak i pokojowe.

Cięcie płyt meblowych jest bardzo ważnym procesem, a znajomość rodzajów tarcz zastosowanych w piłach do ich cięcia jest niezbędna.

?

W pierwszej kolejności należy określić, jakie płyty meblowe planujemy przecinać. Zatem, czy to będą płyty laminowane wiórowe surowe, płyty MDF, czy płyty okleinowane fornirem, a może sklejka? W przypadku płyt wiórowych trzeba mieć wiedzę z zakresu ich jakości. Istotne jest też to czy posiadają wtrącenia, które mogą uszkadzać węgliki. Wówczas wybieramy piłę o bardziej miękkim węgliku ~2100 HV, a następnie w wersji do cięcia płyt wiórowych laminowanych. Od rodzaju ciętego materiału zależy bowiem typ geometrii uzębienia, który będzie się różnił oraz typ węglika, głównie jego twardość.

Jeżeli więc planujemy ciąć laminowane oraz płyty MDF powinniśmy wybrać piły z uzębieniem trapez + prosty o ile chcemy pracować na formatyzerce poziomej z podcinakiem lub pile ukośnicy. W przypadku bardzo dobrej jakości płyty wiórowej oraz MDF warto zainwestować w piłę o jak najtwardszym węgliku spiekanym. Wówczas osiągniemy wyższe przebiegi między ostrzeniami.

Z kolei, gdy nasza formatówka nie ma podcinaka, a chcemy uzyskać powierzchnie przecięte dobrej jakości można wybrać pilę do cięcia bez podcinaka. W tej nowej wersji geometrii uzębienia piłę można naostrzyć bez problemu w każdej profesjonalnej ostrzarni. Będzie ona długo nam służyć.

Do cięcia płyt meblowych fornirowanych lub obłogowanych należy wybrać piłę tarczową z przemiennie skośnym uzębieniem. Dodatkowo taką, jak do przecinania poprzecznego drewna, zarówno do formatyzerki jak i do ukośnicy.

W przypadku pił do sklejki oraz płyt OSB można wybrać piłę z uzębieniem trapez + prosty z węglikiem o niższej twardości. Trzeba ponadto pamiętać, że piły tarczowe w ramach jednej średnicy mogą mieć różną ilość zębów. Tę wartość dobieramy w odniesieniu do grubości przecinanej płyty. Oznacza to różną ilość zębów przy cięciu popularnych płyt wiórowych o grubości 18mm, czy np. grubszych blatów, a także kilku płyt jednocześnie.

Budowa tarcz do płyt meblowych i innych materiałów

Warto również zapoznać się szerzej z ich budową. Jest to związane z faktem, iż na rynku jest bardzo dużo wersji tarcz do płyt meblowych, Zwane są one najczęściej tarczami pilarskimi, a instalowane są w ręcznych pilarkach tarczowych, ukośnicach oraz w pilarkach stołowych. Zatem ze względu na ich mnogość warto zapoznać się z wiedzą na temat ich doboru.

Jaka tarcza do płyty meblowej i innych materiałów?

Tarcze pilarskie zwane też piłami tarczowymi, których określone wersje są przeznaczone również do cięcia płyt meblowych wykonane są w dwóch podstawowych rodzajach. Są to rodzaje: jednorodne materiałowo ze stali i dwumateriałowe, czyli posiadające korpus ze stali i zęby z węglików spiekanych. Popularne piły drugiego rodzaju aktualnie stosuje się  w różnych pilarkach elektrycznych: ręcznych, ukośnicach i stołowych.

Tarcze  wykonano z wysokogatunkowej stali i w procesie technologicznym poddaje się je obróbce cieplnej, w tym hartowaniu i odpuszczaniu. Ponieważ profil tych tarcz wycięty jest na przecinarkach laserowych, to dzięki temu mają one wysoką dokładność wymiarową i kształtową. Stosując technologię cięcia laserowego wykonano w nich również szczeliny dylatacyjne. Mają one ważne funkcje tj.: polepszają odprowadzanie ciepła wytwarzanego w trakcie cięcia, zapobiegają tez nadmiernym wibracjom.  Dodatkowo znacząco redukują poziom hałasu powstającego podczas procesu cięcia.

Jaka tarcza do płyty meblowej

Główne parametry tarcz pilarskich

Do najważniejszych cech konstrukcyjnych tarcz, które decydują o ich zastosowaniu należą: średnica zewnętrzna i otworu mocującego, szerokość zęba, liczba zębów, ich kształt oraz kąt natarcia.

Tarcza do płyty meblowej – zewnętrzna średnica tarcz pilarskich

Podstawowym parametrem każdej piły tarczowej jest średnica zewnętrzna. Określa on nominalną średnicę tarczy pasującą do danej pilarki. Zawsze podaje ją producent maszyny w danych technicznych i na tabliczce znamionowej. Jest to wyjątkowo istotne ze względu na fakt, że najważniejszym zaleceniem jest to, aby absolutnie nie mocować w pilarce innej tarczy, niż takiej o prawidłowej dla niej nominalnej średnicy. W ofercie tarcz pilarskich wielu firm znajdują się tarcze o dużym zakresie średnic  np. od 130 do 500 mm. Dzięki temu jest duży ich wybór i możliwość zakupienia odpowiedniej z punktu widzenia wymiarów piły tarczowej do niemalże każdego modelu pilarki dostępnego na rynku.

Tarcza do płyty meblowej – otwór mocujący

Średnica zewnętrzna nie jest jedynym parametrem tarczy wyznaczającym dopasowanie jej do pilarki. Drugim ważnym parametrem jest średnica otworu mocującego, którą często nazywa się jej średnicą wewnętrzną. Spotykamy zatem w piłach tarczowych otwory o średnicach standardowych takich jak: 16, 18, 20, 25,4, i 30 mm. Jeżeli zdarzy się, że pilarka ma mniejszą średnicę mocowania, niż otwór w pile, wówczas dopuszcza się stosowanie odpowiedniego pierścienia redukcyjnego. Umożliwia on wtedy prawidłowe zamontowanie w niej tarczy. Takie pierścienie mogą się znaleźć na wyposażeniu tarcz o średnicach do 250 mm. Jeżeli piły mają średnice większe (np. od 255 mm), wymagają wówczas wrzecion napędowych o średnicy 30 mm. Oznacza to, że w ich przypadku pierścienie pośredniczące są zbędne.

Szerokość zęba

Szerokość zęba piły tarczowej wyznacza szerokość rowka tzw. rzazu, który posiada wycinana tarcza do płyty meblowej w obrabianym materiale. Jest to ważny parametr z dwóch względów. Przede wszystkim umożliwia wykonywanie precyzyjnych wymiarowo cięć. Musi być on brany pod uwagę podczas wymierzania ciętego materiału. Następnie ma znaczący wpływ na moc niezbędną do napędu piły tarczowej, a w konsekwencji na wydajność cięcia. Obecnie wytwarzane piły tarczowe z zębami węglikowymi (TCT) wykonuje się z wąskimi zębami tj. 1,5-3,8 mm. Pozwala to na użycie pilarek o mniejszej mocy, przy jednoczesnym skróceniu czasu cięcia. Tymczasem w przypadku pilarek akumulatorowych umożliwia to wykonanie większej liczby cięć na jednym pełnym ładowaniu baterii.

Z tego względu wielu producentów pilarek podaje w instrukcjach maksymalną szerokość zębów pił tarczowych, które można w nich zastosować. Parametr ten znacząco wpływa na obciążenie maszyn.

Należy to traktować jako zalecenie mające na celu zapobieganie obniżania żywotności pilarek. W niektórych tarczach pilarskich zęby mają szerokość od 1,5 do 3,8 mm. Oznacza to kompleksowy wybór i pełne możliwości ich dostosowania do wymagań nowoczesnych technologii cięcia piłami tarczowymi. Ponadto producenci podają także zwykle grubość korpusu stalowego tarczy, która zawsze jest mniejsza niż szerokość rzazu.  Wiąże się on ze średnicą tarczy. Dodatkowo wskazuje pośrednio na stopień jej podatności na wibracje. Zależy ona także od jakości wykonania stalowego korpusu – od zastosowanego gatunku stali i technologii obróbki cieplnej oraz od wykonania szczelin dylatacyjnych.

Tarcza pilarska – ile zębów?

Dobór tarczy pilarskiej z punktu widzenia liczby zębów wynika bezpośrednio z przewidywanego rodzaju cięcia materiałów. Z tego względu im cieńszy i twardszy materiał, tym samym powinna być większa liczba zębów piły. Odwrotnie – im grubszy i bardziej miękki cięty materiał, tym mniejsza powinna być ich liczba. W związku z tym tarcza do płyty meblowej do drewna miękkiego i grubego powinna posiadać 2 – 4 zęby.

Natomiast w przypadku tarcz do drewna twardego liczba zębów jest trochę większa i wynosi 3-6 zębów. Zastosowanie takiej ich ilości wynika z charakteru pracy tarczy pilarskiej. Wtedy to kilka zębów zagłębionych jednocześnie w materiale stabilizuje ruch obrotowy tarczy i nie dopuszcza do jej  drgań poprzecznych. Jest to sposób na uzyskanie wyższej jakości powierzchni materiałów po przecięciu. Tarcze dobrych producentów mają różną liczbę zębów np. od 3 do 100. Dlatego też możemy dobrać z ich oferty piłę o najlepszych parametrach do wykonywanych prac i w ten sposób osiągnąć bardzo dobre rezultaty jakościowe i/lub wydajnościowe.

Tarcza do płyty meblowej – kształty zębów

Kształt krawędzi skrawających zębów ma wpływ na wydajność, a także na jakość cięcia. Zęby proste, trapezowe i szerokie są przeznaczone do cięcia materiałów twardych takich jak: laminaty, tworzywa sztuczne i metale. Na przykład tarcze pilarskie aluminiowe mają na przemian zęby trapezowe i proste, a piła tarczowa przeznaczona do cięcia drewna z gwoździami posiada zęby proste. Tymczasem zęby na przemian skośne służą do dokładnego cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych.

Kąt natarcia zębów

Kolejnym ważnym parametrem tarcz pilarskich jest kąt natarcia ich zębów. Jego wielkość ma zasadniczy wpływ na proces cięcia. Jest on dobierany stosownie do właściwości materiałów obrabianych daną tarczą. Posiada wartość z zakresu od -10° do 30°, przy tym duży kąt natarcia zębów tj. z zakresu 15°-30° pozwala na szybkie zagłębianie się ostrza i efektywne przecinanie materiałów miękkich. Tymczasem mały lub ujemny kąt natarcia od 5° do -10° powoduje niewielkie zagłębianie się tarczy w materiale, co jest związane z użyciem napędu o większej mocy. Z tego powodu im twardsze drewno lub inny materiał np. metale, tym kąt natarcia zęba powinien być mniejszy aż do ujemnego.

Zatem piły tarczowe przeznaczone do cięcia litego drewna twardego w poprzek słojów, twardych płyt wiórowych, aluminium, czy stali mają kąt natarcia zębów bardzo mały lub ujemny. Natomiast tarcze wyposażone w zęby o dużym kącie natarcia służą do cięcia drewna miękkiego. Z kolei w tarczach do cięcia laminatów i metali stosuje się dodatkowo specjalne ograniczniki zagłębiania zębów. Stabilizują one cięcie i redukują ryzyko zakleszczenia piły w przecinanym materiale.

Jaka tarcza do płyty meblowej

Dobór odpowiednich tarcz do płyt meblowych i innych materiałów – podstawowe zalecenia

Doboru tarcz pilarskich do cięcia dokonujemy w zależności od rodzaju obrabianych materiałów, jak i ich wymiarów. Ponadto uwzględniamy, czy posiadamy już pilarkę, bądź chcemy kupić drugi sprzęt określonego rodzaju.

Parametry doboru tarcz pilarskich

W przypadku zakupu nowej pilarki pierwszymi parametrami doboru tarczy jest określenie rodzaju i grubości ciętych materiałów. Następnie w zależności od rodzaju ciętych elementów dobieramy tarczę np. do drewna litego. Dalej określamy jej średnicę w ten sposób, że mnożymy maksymalną grubość ciętych elementów przez 3. Uzyskujemy w ten sposób pewien zapas w postaci nieco większej głębokości cięcia niż planowana. Następnie określamy liczbę zębów, którą powinna mieć wybrana przez nas piła tarczowa. Zasada jest taka, że bierzemy pod uwagę najmniejszą grubość przecinanych elementów. W przypadku niewielkiej grubości należy wybrać tarczę z największą liczbą zębów dla danego jej przeznaczenia i średnicy. Z kolei określamy, czy chcemy ciąć szybko i zgrubnie. Oznacza to czyste krawędzie elementów po przecięciu, czyli w przypadku cięcia płyty meblowej brak odprysków.

Tarcza do płyty meblowej – dobór kąta natarcia zębów, ich liczby i kształtu

Jeżeli kupujemy pierwszy raz piłę tarczową, dobieramy tarczę z największym możliwym dla danej grupy materiałowej kątem natarcia. Natomiast w przypadku, gdy mamy już pilarkę wówczas z najmniejszym kątem natarcia. Co ważne, wymagania dotyczące jakości cięcia wpływają też na dobór liczby zębów. Jeśli chcemy wykonywać czyste cięcia, powinniśmy wybrać tarczę z dużą lub maksymalną liczbą zębów, a parametr grubości obrabianych materiałów uwzględnić dopiero w drugiej kolejności. Kwestię doboru kształtu pozostawiamy producentowi i jego wiedzy.

Oznacza to, że tarcza pilarska do cięcia aluminium będzie miała zęby na przemian trapezowe i proste o niewielkim lub ujemnym kącie natarcia. Podobnie będzie dla tarcz pilarskich do drewna i do płyt laminowanych, bądź tarcz do tworzyw sztucznych. Znajomość kształtu zębów i kątów natarcia umożliwi nam prawidłowe rozpoznawanie posiadanych tarcz i ich przeznaczenie materiałowe.

Kryteria określania przeznaczenia dla posiadanej tarczy pilarskiej

Mając już pilarkę z tarczą do cięcia określonych materiałów, to najpierw określamy przeznaczenie tej piły tarczowej. Jest to o tyle proste, że jej średnica jest podana w danych technicznych maszyny i nie musimy jej szacować. Bardzo istotny jest fakt, że nie wolno w pilarkach mocować tarcz o innej średnicy, niż określona przez producenta urządzenia. W innym przypadku wystąpią konsekwencje bardzo dotkliwe, włącznie ze zranieniem użytkownika.

Pilarka nakłada także na stosowane w nich tarcze inne ograniczenia. Pierwsze z nich dotyczy szerokości zęba i warunkowanej tym parametrem obciążalności danego modelu maszyny. Natomiast drugie związane jest ze stosowaniem tarcz do cięcia metali: aluminium i stali. Na przykład pilarka tarczowa, czy ukośnica, która umożliwia cięcie takich materiałów, powinna mieć regulację obrotów. Pozwala ona na obniżenie je do poziomu 2500-3000/min. Pilarka też wyznacza możliwość cięcia pod względem jego głębokości. Jeżeli ten parametr jest za mały, należy dobrać urządzenie do wybranej uprzednio tarczy.

Czym ciąć płyty meblowe?

Do pracy w stolarni, w której tnie się materiały laminowane, w tym płyty meblowe i kuchenne oraz twarde drewno (np. deski dębowe o maksymalnej grubości 50 mm) niezbędna jest możliwość szerokiego wyboru płyt do cięcia. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu najwyższej jakości i dokładności cięcia powinniśmy więc wybrać odpowiednią tarczę. Chodzi tutaj o tarczę z grupy pił tarczowych do płyt laminowanych, aluminium i tworzyw sztucznych o średnicy co najmniej 150 mm. Powinna ona mieć jak najmniejszy kąt natarcia, czyli zerowy lub ujemny, oraz dużą liczbę zębów tj. min. 40. W ofertach producentów tarcz znajdziemy tzw. tarcze widiowe. Ich parametry są następujące:

  • średnica zewnętrzna – 160 mm,
  • średnica otworu mocującego – 20 mm,
  • szerokość rzazu – 2,2 mm, liczba zębów – 52 i kąt natarcia- ujemny.

Kolejna i specjalna tarcza do płyty meblowej 185/140T 20mm, przeznaczona również do cięcia paneli podłogowych i blatów kuchennych, ma następujące parametry:

  • dużą ilość zębów tnących, która zapewnia równe i czyste cięcie bez odprysków laminatu,
  • maksymalne obroty: 9000 obr./min.
  • średnica tarczy: 185 mm,
  • 140 zębów tnących, które pasują do standardowych pilarek, (np. YT-82150 lub 79257 o parametrach: ilość zębów: 140, średnica zewnętrzna w mm – 185). Zastosowanie: drewno i .

Ponadto dostępne są w ofertach wielu producentów płyty do cięcia różnych  materiałów. Należą do nich np. płyty kompozytowe, fornirowane, aluminium, PCV, materiały twarde, plastiki oraz tradycyjne materiały takie jak , płyty MDF i drewno lite.

Jaka tarcza do płyty meblowej

Przykład nowoczesnej pilarki panelowej do cięcia płyt meblowych bez odprysków

Pilarka kappa automatic 60 jest nowoczesnym narzędziem przeznaczonym do rozkroju płyt meblowych. Urządzenie to tnie płytę z najwyższą precyzją oraz wydajnością. Istotny jest fakt, że po wprowadzeniu parametrów rozkroju, pilarka „sama” precyzyjnie tnie płytę. Odbywa się to zgodnie z wprowadzonymi danymi, bez konieczności uczestniczenia w całym procesie. Jedynie jest to niezbędne na początku przy podawaniu materiału do cięcia. W ten sposób eliminuje się błędy ludzkie i koszty związane z wykonaniem elementów, z których wytwarza się meble.

Pilarkę tę wyposażono w stalowe szyny z rolkami, na których prowadzi się  materiał. Urządzenie to charakteryzuje się również bardzo dużą wytrzymałością konstrukcji całości urządzenia. Dzięki tym cechom powstałe elementy są wyjątkowej jakości, krawędzie są ostre, bez odpryśnięć i wyszczerbień laminatu. Maszyna posiada certyfikat CE + GS-na zawartość pyłu.

Jest ona zintegrowana z narzędziami do samodzielnego wprowadzania rozkroju płyty oraz sporządzaniem kosztorysu online przez Internet. Korzystając z odpowiedniego linku można samodzielnie wprowadzić i precyzyjnie ustawić parametry zarówno cięć, jak i wierceń. Ponadto równocześnie możemy otrzymać koszt cięcia i zlecić wykonanie usługi online. Po czym odebrać gotowe elementy, które posłużą do wykonania mebli. Dzięki tym bardzo nowoczesnym rozwiązaniom czas związany z procesem cięcia płyt meblowych został zredukowany do minimum. Natomiast elementy otrzymane w tym procesie są doskonałej jakości, a także wysokiej precyzji. Wyeliminowane są także koszty wynikające z popełnienia błędu, gdyż proces cięcia maszyna wykonuje sama.

Ofertę tę kieruje się przede wszystkim do firm produkujących meble. Jeśli jednak jakaś osoba potrzebuje samodzielnie wykonać rozkrój kilku płyt meblowych również może skorzystać z tej oferty. Jeśli jesteś zainteresowany gotowym wykrojem płyt meblowych, skontaktuj się z nami.

Jaka tarcza do płyty meblowej – podsumowanie

Podsumowując, tarcza do płyty meblowej z różnych materiałów jest dość skomplikowaną częścią pilarki. Okazuje się jednak, że przemysł tych elementów urządzeń, a nawet maszyn z użyciem tarcz do płyt meblowych i nie tylko, jest rozbudowany. Zapewne zaspokoi wszystkie postawione przed nim wymagania. W celu wyboru określonych tarcz niezbędna jest dość obszerna wiedza z zakresu nawet najmniejszych elementów, aby je dostosować do rodzajów płyt meblowych. Dotyczy to takich materiałów jak: płyta laminowana, , i płyta wiórowa laminowana. Dodajmy jeszcze płyty MDF laminowane, płytę fornirowaną, płytę MDF laminowaną i płytę melaminową itp. Nasza firma Zadrożni SJ. posiada długą tradycję oraz wieloletnie doświadczenie w wytwarzaniu płyt meblowych o różnorodnym zastosowaniu.

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );