Jakie drewno na saunę? cz. 2

drewno na saune

W poprzedniej części artykułu zatytułowanego  “Jakie drewno na saunę?” przybliżyliśmy Państwu, jakie właściwości powinno posiadać drewno przeznaczone na budowę sauny. W tej części opiszemy, w jaki sposób zbudować saunę w domu i ogrodzie.

Jak zrobić saunę w domu?

Zanim przejdziemy do budowy sauny w domu należy wiedzieć, jaki rodzaj kąpieli można w niej zastosować. Zatem w zależności od temperatury i wilgotności, kąpiel w saunie może być następująca:

  • Sucha – przy zachowaniu takich parametrów jak: wilgotność ok. 10 % i temperatura od 90 do 1100 . Uzyskane efekty u użytkownika w takich warunkach to: szybkie wysuszanie się skóry i pocenie się ciała.
  • Mokra – cechują ją warunki takie jak: wilgotność od 25 do 40 % – kabinę wypełnia gorąca para wodna, powstająca na skutek polewania kamieni, ułożonych w górnej części pieca. Zabieg rozpoczyna się przy temperaturze ok. 500 C, a gdy organizm przywyknie, temperaturę podnosi się do ok. 900 . Są to dość łagodne warunki. Preferuje je wielu użytkowników.
  • Parowa – cechuje ją bardzo wysoka wilgotność od 40 do 100 % uzyskiwana dzięki piecom kombi lub generatorom pary. Temperatura wynosi od 45 do 650 Taki seans dobrze znoszą dzieci i osoby starsze. Do kontroli warunków w kabinie powinniśmy mieć termometr oraz termohigrometr.

Podczas zabiegów w saunie trzeba pamiętać, że chociaż daje ona wiele korzyści, użytkownicy z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca oraz skóry powinni zachować szczególną ostrożność. Ich seanse powinny być w komfortowej temperaturze i wilgotności powietrza, niepowodującej złego samopoczucia lub pogorszenia stanu zdrowia.

Budowa sauny w domu – zarys

Najczęściej saunę planuje się w łazience przy sypialni lub w piwnicy. Natomiast w przypadku dopiero co projektowanego domu, warto jest więc zadbać o bliskość prysznica, strefy relaksu w pozycji leżącej i wyjścia do ogrodu. Tymczasem w budynku zamieszkałym trzeba się mocno zastanowić nad lokalizacją kabiny. Głównie dlatego, że jej wysokość powinna wynosić przynajmniej 200 cm.

Z kolei wymiary zalecane dla czteroosobowej rodziny to 200 × 200, albo 200 × 160 cm. Przy usytuowanych leżankach wzdłuż ściany o długości 200 cm można będzie się wygodnie położyć. Inny przypadek, to umieszczenie kilkuosobowej gotowej kabiny na poddaszu. Tymczasem, gdy poddasze ma niski stropodach wówczas może powstać problem. Pozostaje zatem wykonać ją na wymiar. Przy mniejszej liczbie użytkowników sprawdzi się już model kabinowy.

– elementy sauny

Konstrukcja

Konstrukcja sauny domowej musi być samonośna nawet wówczas, gdy jej ściany stoją przy ściankach działowych bądź zewnętrznych budynku. Specjaliści określają, iż odstęp między nimi powinien być większy niż 5 cm, a od sufitu co najmniej 10 cm. Taką konstrukcję buduje się z drewna odżywiczonego, głównie bez sęków, które jest odporne na wpływ wilgoci i wysokiej temperatury. Poddaje się je również obróbce termicznej. Cechy te ma np. świerk skandynawski, sosna skandynawska bezsęczna, jodła kanadyjska i , zaś z krajowych drzew osika.

Izolacja i wykończenie ścian

Jeśli boki sauny nie powstały z hartowanego szkła (np. o grubości 8 mm), między okładziną wewnętrzną i zewnętrzną przygotowuje się termoizolację z wełny mineralnej. Dzięki niej wnętrze sauny szybko się nagrzewa. Jako warstwa wierzchnia dobrze sprawdza się np. drewno, płytki ceramiczne, a od środka boazeria z wymienionych gatunków drewna.

Drzwi

Konieczne jest, żeby otwierały się one na zewnątrz. Natomiast dawniej skrzydło pełne lub z małą szybą projektowano z identycznego drewna, co ściany. Obecnie często wytwarza się je z przezroczystego albo barwionego szkła hartowanego.

Posadzka

Podłogę w saunie wykańcza się antypoślizgowym i odpornym na wilgoć materiałem (płytkami), a na nich układa się zdejmowane drewniane kratki do oparcia bosych stóp.

Wyposażenie sauny

Takie elementy sauny jak: ławy, siedziska, oparcia, zagłówki, osłony pieca i lamp zaliczają się do wyposażenia standardowego. Dolną ławę, inaczej leżankę lub siedziska umieszcza się na wysokości około 42 cm, górne – 80 cm. Nadaje się na nie tylko drewno, które nie chłonie wilgoci i słabo się nagrzewa, pozwalając użytkownikom na wypoczynek w pozycji leżącej albo siedzącej. Najczęściej zatem wykorzystuje się miękkie drewno osikowe bądź . Z tego samego materiału są robione zagłówki, oparcia, osłony pieca i lamp.

drewno na saune

Niezbędne instalacje w saunie

Piec lub generator, czy IR

W saunach klasycznych i kabinach prefabrykowanych konieczna jest prawidłowa wentylacja, doprowadzenie zasilania elektrycznego odpowiedniego do mocy pieca oraz ewentualnie zimnej wody przy wyposażeniu w generator pary. Ponadto konieczne jest ułożenie wodoodpornej posadzki. Kabiny IR (na podczerwień) nie są objęte aż tyloma obostrzeniami. Kabina na podczerwień ma o wiele więcej zalet w porównaniu z tzw. tradycyjną, czyli fińską sauną. Najważniejsze korzyści, jakie daje infrared to zdecydowanie efekt terapeutyczny i jej pozytywny wpływ na zdrowie.

Instalacja elektryczna

Powinna ona być wykonana przez elektryka z uprawnieniami i doprowadzona osobnym obwodem, zabezpieczonym wyłącznikiem różnicowoprądowym w rozdzielnicy. Obwód jej dobiera się do mocy elektrycznego pieca, generatora pary, czy promienników podczerwieni. Przyłącze jednofazowe wystarcza do obsłużenia urządzenia, którego moc nie przekracza 5 kW. Do pieca o mocy powyżej 5 kW konieczne jest przyłącze trójfazowe (400 V).

Wentylacja

Podstawą bezpieczeństwa użytkowników sauny jest sprawna wymiana powietrza w pomieszczeniu z nią. W wersji z elektrycznym piecem wlot świeżego powietrza lokuje się w ścianie pod nim. Wylot zaś po przeciwległej stronie i wysoko na niej albo w suficie, ewentualnie na wysokości ławek. Wyprowadzana jest ona do kanału w ścianie, następnie do pomieszczenia, z którego powietrze było czerpane.

Oświetlenie

Montuje się je na ścianach, daleko od pieca. Niektórzy użytkownicy preferują barwione żarówki, dające przytulne mało intensywne światło. Możliwe jest także zastosowanie oświetlenia zmieniającego kolory (np. do chromoterapii) i regulowanego pilotem, (np. taśmy LED).

Jak zrobić saunę ogrodową – jej budowa krok po kroku

Sauna w ogrodzie może być atrakcją podczas wypoczynku, a także gustownym elementem dopełniającym naturalne otoczenie. Taka sauna jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają szansy wygospodarować na nią miejsca w domu. Ponadto prywatna budowla nie wiąże się z bardzo dużymi kosztami, czy skomplikowanymi procedurami. Niezbędne jest jednak dokładne wykonanie wszystkich kolejnych elementów w trakcie jej budowy.

Rodzaje saun

Jak już wiemy sauna jest pomieszczeniem, w którym panuje wysoka temperatura oraz odpowiedni poziom wilgotności. Jest on dobierany w zależności od jej typu – sucha, mokra, parowa (rzymska, ziołowa), czy również na promieniowanie podczerwone. Takie rodzaje są także w przypadku saun ogrodowych.

Budowa sauny ogrodowej

Przed rozpoczęciem budowy sauny ogrodowej należy dokonać wyboru odpowiedniego miejsca. W tym zakresie zaleca się, aby ze względów bezpieczeństwa usytuować ją w pewnej odległości od budynków mieszkalnych. Kolejnym krokiem jest umiejcowienie obiektu. Można je zatem zrealizować na fundamentach lub drewnianym ruszcie. Wybór określonego rozwiązania zależy od założeń projektowych oraz preferencji inwestora. Dodatkowo trzeba się także zastanowić, czy sauna ma być eksploatowana przez wiele lat, czy jest to tylko atrakcja sezonowa.

Konstrukcja i wykończenie sauny ogrodowej

Konstrukcję ścian sauny można wykonać np. z materiałów o dużej wytrzymałości i ciężarze lub wybrać lekką konstrukcję z drewna. W drugim przypadku zatem najczęściej wykorzystuje się bale lub deski drewniane. Na rynku budowlanym oferowane są przez różnych producentów prefabrykowane elementy konstrukcji sauny bądź całe obiekty. Wśród nich ostatnio popularna jest sauna ogrodowa w kształcie beczki. Wariantem jej jest sauna fińska ogrodowa.

Z kolei dla zapewnienia komfortowego użytkowania sauny ogrodowej konieczne jest doprowadzenie mediów tj. energii elektrycznej oraz bieżącej wody. Wtedy umożliwi to podłączenie pieca elektrycznego, oświetlenia oraz dodatkowych elementów. Tymczasem źródło wody będzie przydatne w sytuacji, gdy planuje się wyposażenie obiektu w prysznic.

Następny etap dotyczy prac związanych z wykończeniem pomieszczenia. Elementy ścienne oraz sufitowe muszą zostać obłożone termoizolacją. Ma to wpływ na szybkość nagrzewania pomieszczenia. Natomiast ich wierzchnią powierzchnię należy obłożyć drewnem. Zaleca się, aby posadzki wykończyć płytkami lub kamieniem, a na nich ułożyć drewniane kratki. Materiały podłogowe bowiem powinny szybko się nagrzewać, a jednocześnie być odporne na działanie wilgoci oraz antypoślizgowe. Preferuje się drewno, takie jak: cedr, świerk skandynawski lub jodłę kanadyjską. Nie można zapomnieć o koniecznej i odpowiedniej impregnacji tego surowca.

Główne wyposażenie sauny ogrodowej

Stanowią je ławy oraz odpowiedniego typu piec. Siedziska trzeba wykonać z takiego samego gatunku drewna jak okładziny ścienne i kratki podłogowe. Konstrukcja ław może być jednopoziomowa lub składać się z kilku poziomów. Spośród pieców najpopularniejsze są elektryczne i  te opalane drewnem. Decydując się na drugi rodzaj, należy także zadbać o zapewnienie właściwej wentylacji. Tymczasem zaletą pieców elektrycznych jest szybkość ich obsługi. Piece tego typu mają często systemy powodujące zmniejszenie zużycia energii. Pozwala to zatem na redukcję poboru prądu.

Z kolei drzwi do sauny mogą być szklane lub drewniane. Ponadto niezbędnymi elementami wyposażenia są wiadra na wodę, chochle do wody, najlepiej drewniane, aby uniknąć poparzenia oraz elementy sterowania temperaturą. Takim popularnym dodatkiem są podgłówki na ławy. Na zewnątrz domku warto zadbać o to, żeby był odpowiednio wkomponowany w otaczającą architekturę.

Drewno na saunę – podsumowanie

Podsumowując, należy zaznaczyć, iż najpopularniejsza jest i była od dawna sauna fińska. Mieszkańcy Skandynawii wiele lat temu odkryli zalety i korzyści zdrowotne, jakie daje relaks we własnej saunie. Polacy także docenili dobroczynny wpływ sauny na swój organizm i coraz częściej decydują się na budowę tego typu obiektu.

Trzeba dodać, że sauna fińska sucha jest szczególnie popularna w Skandynawii, w takich krajach jak: Norwegia, Szwecja i Finlandia. Nawet prywatne mieszkania są tam wyposażone w mniejsze sauny relaksujące. Okazuje się, że prawie każdy domek wiejski posiada saunę, a pobliskie jezioro służy do schładzania ciała. W każdej saunie panuje jednak inna atmosfera, szczególnie dlatego, iż różnią się one wielkością, wystrojem czy rodzajem wyposażenia.

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );