Meble dębowe do salonu czy bukowe?

Meble dębowe do salonu czy bukowe2

Drewno jest niemal surowcem doskonałym. Jego szlachetny charakter potrafi dodać wyrazistości każdemu wnętrzu. Dzięki temu oraz innym jego atrakcyjnym cechom jest to materiał bardzo chętnie wybierany do różnego rodzaju pomieszczeń. Bardzo ważną decyzją jest również dopasowanie konkretnego gatunku. Każdy z nich ma bowiem swoją odrębną specyfikę. A jakie rozwiązanie będzie odpowiednie do pokoju dziennego? Czy to właściwy wybór?

Dąb i buk — dwa wyjątkowe gatunki drewna!

Choć drewno samo w sobie jest materiałem jedynym w swoim rodzaju, nie da się ukryć, że można wyróżnić w tej kategorii gatunki szlachetniejsze i wyjątkowe. W naszej części świata takim rozwiązaniem jest z pewnością dąb. Drzewo to zajmuje ważne miejsce w naszej kulturze i tradycji. Ma ono również szerokie zastosowanie w naszym codziennym życiu. Warto jednak mieć świadomość, że oprócz niego, równie chętnie stosowaną opcją jest buk.

Zarówno dąb, jak i buk mają szlachetny rodowód i doskonałe właściwości. Charakteryzuje je ponadto ciekawy wygląd, który z powodzeniem sprawdzi się w każdym domu i mieszkaniu. Salon jest jednak przestrzenią szczególną. To tu często skupia się nasza codzienność. W nim odpoczywamy i spędzamy czas z najbliższymi. Dlatego właśnie zależy nam, aby była to przestrzeń jedyna w swoim rodzaju, jednocześnie komfortowa i utrzymana w stylowym charakterze. Jakie meble do salonu sprawdzą się więc w niej najlepiej — dębowe czy bukowe? Materiały te można wykorzystać również do innych przestrzeni. Sprawdzą jako i bukowe kuchenne, ogrodowe, ale też zarówno jako bardziej klasyczne, jak i nowoczesne rozwiązania.

Meble dębowe do salonu czy bukowe

Salon — przestrzeń o wielkiej mocy

Każdy dom czy mieszkanie stanowi odzwierciedlenie naszych charakterów, potrzeb i temperamentów. Jest to zwykle nasze miejsce na ziemi, które nas chroni i ukrywa przed światem w chwilach, kiedy najbardziej tego potrzebujemy. Dlatego tak ważne jest, aby było ono jedyne w swoim rodzaju i spełniało wszystkie nasze oczekiwania.

Bywa często tak, że to salon staje się sercem domu. To miejsce do spędzania czasu, odpoczynku i wielu wspólnych aktywności. Dlatego należy zadbać o to, aby było ono zarówno funkcjonalne, jak i w pełni wygodne. Musi na bieżąco odpowiadać na nasze potrzeby i spełniać nasze marzenia o komforcie w wyjątkowej przestrzeni. Wybór odpowiednich mebli wydaje się więc być jedną z najbardziej kluczowych kwestii podczas urządzania tego pomieszczenia. Jeśli zdecydujemy się na meble, które będą odpowiedniejsze — dębowe czy bukowe? Czym kierować się przy wyborze konkretnego rozwiązania? Warto również wziąć pod uwagę czy bukowy.

Meble dębowe do salonu czy — jaki gatunek wybrać?

Decyzja ta należy do bardzo istotnych, ponieważ poszczególne odmiany drewna wyróżniają indywidualne cechy, które mogą nawet narzucać konkretną stylistykę i klimat danego wnętrza. Wybierając pomiędzy bukiem a dębem, musimy dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw, aby gotowa aranżacja stanowiła spełnienie naszych marzeń.

Drewno bukowe oraz dębina cieszą się dużym uznaniem w branży stolarskiej. Mają także szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Zasługą tego jest nie tylko ciekawy wygląd i usłojenie tego materiału, ale również ich atrakcyjne właściwości. Obydwa gatunki są także trwałe i odporne na codzienne użytkowanie. Różnią się jednak między sobą specyfiką obróbki. Mogą mieć także inne przeznaczenie. Sprawdzają się też jako meblowa, w której wykorzystany jest dąb czy buk.

Który gatunek lepiej sprawdzi się w przestrzeni salonu? Drewno bukowe ma szerokie zastosowanie w branżach budowlanych. Cieszy się w Polsce dużym uznaniem, zarówno wśród użytkowników, jak i rzemieślników, którzy ten surowiec wykorzystują w swojej pracy. Warto wiedzieć, że rozwiązanie to posiada bardzo ciekawy wygląd, który dodaje wyrazistości meblom — komodom, stołom czy regałom. Co więcej, należy ono do gatunków dość łatwych w obróbce, dzięki czemu można nadawać mu różne formy i kształty. Jest także odporne na upływający czas, co stanowi duży atut, jeśli zależy nam na jakości przez długie lata. Warto także pamiętać, że buk to drzewo powszechnie spotykane w naszym kraju, dzięki czemu jest ono łatwo dostępne i nie trzeba wydać na nie milionów.

Z kolei meble dębowe to rozwiązanie najbardziej szlachetne, ale i najdroższe spośród rodzimych gatunków. Jako drewno o wysokiej twardości należy do dość trudnych w obróbce, ale za to najtrwalszych, a więc i bardzo odpornych na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć. Poleca się je przede wszystkim tam, gdzie liczy się wytrzymałość i niezawodność. Co więcej, dębina doskonale się prezentuje, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w salonie czy w jadalni.

Meble dębowe do salonu czy bukowe1

Meble dębowe do salonu i meble bukowe — aranżacje

Urządzając swoje wymarzone wnętrze, często kierujemy się przede wszystkim gustem. Oczywiście jest to bardzo ważne kryterium, ponieważ to my będziemy najwięcej przebywać w tej przestrzeni i to dla nas musi być ona w pełni komfortowa i przyjazna. Oprócz walorów dekoracyjnych warto wziąć jednak pod uwagę także specyfikę danego rozwiązania.

Meble dębowe do salonu będą z pewnością strzałem w dziesiątkę. Dobrze jest jednak pamiętać, że, ze względu na swoją raczej wysoką cenę, jest to wariant na długie lata. Zwolennicy częstych zmian aranżacji powinni pomyśleć o czymś bardziej przystępnym cenowo. Buk z kolei, jest nieco mniej trwały, porównując z dębiną. W praktyce może więc okazać się, że podczas użytkowania zauważymy na nim efekty upływającego czasu.

Analizując kwestie wyglądu oraz usłojenia drewna, trudno wskazać, który z wariantów będzie lepszy. Jest to w dużej mierze kwestia indywidualna, zależna od naszych gustów i preferencji. Obie opcje, zarówno meble bukowe, jak i dębowe, mogą stanowić świetne uzupełnienie salonu lub pokoju dziennego. Z ich udziałem możemy wykreować różne aranżacje utrzymane w różnej stylistyce, na przykład scandi czy boho. Co więcej, dodadzą one wnętrzu charakteru, sprawiając, że będziemy się w nim doskonale czuli.

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );