Meble fornirowane – czym się charakteryzują i jak je pielęgnować?

meble fornirowane

Współczesne trendy w aranżacji wnętrz sprawiają, że coraz większe znaczenie zyskują meble . Jest to styl uwielbiany przez dekoratorów pomieszczeń. Cechą charakterystyczną jest fantastyczny efekt w postaci pięknego rysunku słojów. Jest to rozwiązanie, które przyciąga wzrok i przyczynia się do tego, że całość prezentuje się dosłownie idealnie. Co więcej, odpowiednia konserwacja zwiększa wytrzymałość. Dowiedz się, czym są i jak należy je pielęgnować.

Co warto wiedzieć na temat mebli fornirowanych?

W przypadku mebli fornirowanych wykorzystuje się cienką drewnianą okleinę przyklejaną do powierzchni płyty produktu. Dzięki temu elementy wyposażenia zyskują niebywały wygląd. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się buk, sosnę, a także dąb. Coraz częściej stosuje się także egzotyczne gatunki takie jak heban, teak, czy też palisander. W efekcie możesz czerpać radość z cudownego rezultatu przypominającego szlachetny rysunek słojów. Taki element graficzny bez wątpienia podkreśli styl każdego pomieszczenia. Ponadto bardzo dobrze zabezpieczy przed pęknięciami i innymi czynnikami zewnętrznymi, szczególnie jeśli chodzi o wilgotność powietrza. Ogromną korzyścią jest możliwość połączenia twardego drewna z miękkimi gatunkami. W rezultacie dochodzi do ograniczenia ciężaru mebla. Wpływa to zatem dobrze na ostateczną wytrzymałość przy niższym koszcie produkcji.

Czym charakteryzują się meble fornirowane?

Meble fornirowane są trwałe, a także niezwykle estetyczne. Utrzymują one swój kształt i nie odkształcają się w wyniku zmian temperatury, a także wilgotności. Unikalne usłojenie powoduje, że sypialnia czy inne wnętrze stają się niepowtarzalne. Dzięki temu uda Ci się wprowadzić nieco ciepła i indywidualną atmosferę, której próżno szukać, w jakimkolwiek innym miejscu.

Cechy uzależnione są także od rodzaju wykorzystanego drewna. Duże podobieństwo bez wątpienia dostrzeżesz w przypadku warstwy uzyskanej z dębu, orzecha, jesionu, czy też drzewa mahoniowego. Gatunki te dają bardzo elegancki rezultat. Meble fornirowane z dębu mają kolory od jasno do ciemnobrązowego. Zupełnie czego innego możesz spodziewać się po brzozie. Taka warstwa jest jasna, w nawet biała. Charakteryzuje się także wyraźnie ciemnym rysunkiem. Natomiast buk odkryje przed Tobą równe usłojenie, a także delikatny odcień drewna.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się z gatunków egzotycznych. Wyróżniają się one bardzo wysoką jakością. Są niezwykle cienkie, ale jednocześnie także mocne. Ogromną zaletą jest wysoka odporność na uszkodzenia, zarysowania i oczywiście wodę. Dlatego meble fornirowane z tych rodzajów drewna znacznie dłużej utrzymują swój wyjątkowy wygląd.

meble fornirowane

Jak trzeba pielęgnować meble fornirowane?

Meble fornirowane mają bardzo wiele zalet, jednak dużo zależy od systematycznej i prawidłowej konserwacji. Nie musisz tutaj inwestować w specjalistyczne preparaty i kosmetyki. Do skutecznego przeprowadzenia całego zabiegu potrzebujesz delikatnie zwilżonej ściereczki. Co więcej, podczas pielęgnacji koniecznie musisz sięgać po delikatne produkty przeznaczone do tego celu. Nie mogą one także mieć w swoim składzie alkoholu, amoniaku, czy też rozpuszczalnika. Doskonale sprawdza zwykłe mydło. Jednakże najlepsze rezultaty osiągniesz, gdy wykorzystasz wyłącznie szmatkę nasączoną zwykłą wodą. Profesjonalne czyszczenie wymaga łagodnych i okrężnych ruchów. Po skończonym zadaniu przetrzyj wszystko suchym materiałem.

Przy konserwacji bardzo pomocnym rozwiązaniem będzie także właściwe ułożenie mebli. Dzięki temu unikniesz na przykład długotrwałej aktywności promieni słonecznych na elementy Twojego wyposażenia. W ten sposób zniwelujesz niebezpieczeństwo tworzenia się odbarwień wraz z upływem czasu.

Meble fornirowane nie lubią typowych środków przeznaczonych do drewna

Powierzchnie pokryte nie preferują typowych produktów do drewna lub drewnianych podłóg. Co więcej, niepożądane rezultaty przynosi także polerowanie, czy też natłuszczanie obszaru. Pojawia się tutaj ryzyko powstania trwałych i brzydkich plam. Natomiast, gdy woda jest dla Ciebie niewystarczająca, zainwestuj w specjalistyczne artykuły dobrego producenta, które są właśnie przeznaczone do konserwacji mebli fornirowanych.

to gwarancja ekskluzywnego wykończenia. Z nim każde pomieszczenie zyska zupełnie inny, wspaniały charakter. Co więcej, jest także bardzo odporny na uszkodzenia, dzięki temu jest to inwestycja na długie lata. Jednak podstawę stanowi tutaj odpowiednia pielęgnacja i konserwacja. Najlepiej przeprowadzać to przy użyciu miękkiej szmatki i czystej wody. Z silniejszymi zabrudzeniami poradzi sobie mydło bez dodatku alkoholu i balsamów. Gdy już koniecznie muszą to być detergenty to niezwykle łagodne i specjalnie przeznaczone do tego celu. Unikaj także gorącej wody i pary, bo może to skończyć się na odklejeniu warstwy forniru. Zapomnij także o ściereczkach z długim włóknem, ponieważ może ona pozostawić trwałe ślady. Przy właściwym obchodzeniu się z tymi elementami wyposażenia będziesz czerpać radość z fantastycznej jakości i stworzysz niesamowitą atmosferę we własnym domu!

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );