Meble z płyty MDF

płyty MDF

Meble to bardzo istotny element każdego wnętrza. Dzięki nim pomieszczenie zyskuje na wyjątkowości i nabiera charakteru. To one sprawiają, że pokój ma w sobie to coś lub tego nie ma, jeżeli są nietrafione. Dlatego też koniecznie trzeba dobrze przemyśleć decyzję związaną z ich wyborem. Chcemy przecież stworzyć wyjątkowe miejsce, w którym będziemy czuć się wspaniale, pod każdym względem.  Jednym z ważniejszych aspektów jest materiał, z którego zostały wykonane. Współcześnie panuje trend promujący proste rozwiązania tworzone z wykorzystaniem płyty MDF. Takie meble są łatwo dostępne i wyróżniają się bardzo korzystną ceną. Co więcej, odpowiednia i skuteczna pielęgnacja sprawi, że posłużą nam przez długi czas. Istotne jest również to, że prezentują się one niezwykle efektownie. Dlatego warto zastanowić się właśnie nad taką opcją. Do produkcji mebli uwzględnia się, różne rodzaje płyt MDF. Co to jest i jakie posiada cechy?

Co kryje się pod określeniem płyta MDF?

MDF pochodzi od angielskich słów Medium Density Fibreboard. Powstaje ona w rezultacie połączenia zmielonego drewna oraz związków organicznych. Otrzymaną masę poddaje się działaniu wysokiej temperatury oraz ciśnienia. Dzięki temu uzyskuje się produkt końcowy wyróżniający się mocno zwartą wewnętrzną strukturą. Podkreślić należy fakt, że płyty MDF wykonuje się w różnych formatach oraz grubościach. Odpowiednie połączenia przyczyniają się do tego, że możemy otrzymać elementy o wielorakich właściwościach, na przykład wodo- lub ognioodporność. Płyty MDF pozwalają na bardzo duże możliwości wykończenia. To wszystko sprawia, że materiał ten chętnie wykorzystujemy do produkcji mebli.

płyta MDF

Jakie zalety płyty MDF należy wskazać?

Płyta MDF ma szereg pozytywnych właściwości, które pozwalają na jej szerokie zastosowanie. Podstawową zaletą jest trwałość. Jest to bardzo istotne w przypadku tak specyficznych produktów, jakimi są meble. Chcemy przecież, żeby wyposażenie wnętrza służyło nam jak najdłużej.

Ten rodzaj materiału zapewnia duże możliwości, jeżeli chodzi o obróbkę techniczną. W związku z tym można ją dowolnie przycinać, frezować, naginać. Jest to bardzo ważne, gdyż dzięki temu możemy tworzyć takie aranżacje meblowe, które ograniczone są tylko przez naszą wyobraźnię.

Ludzie w zasadzie nie lubią poświęcać zbyt dużo czasu na sprzątanie. Dlatego też dobrze byłoby, gdyby nasze meble charakteryzowały się nie tylko wspaniałym wyglądem, ale także pozwalały na łatwe utrzymanie w czystości. Jest to bardzo znacząca cecha, którą bez wątpienia można przypisać płycie MDF. Wyróżnia się ona gładką, nieporowatą powierzchnią odporną na zanieczyszczenia.

W tym przypadku należy także wskazać na bogactwo kolorów, różnorakich deseni oraz wykończeń. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Formaty złożone z płyt MDF z łatwością możemy dostosować do stylu określonego wnętrza.

Zasadnicze miejsce wśród pozytywnych cech zajmuje oczywiście cena. Dzięki temu wyrób jest dostępny praktycznie dla wszystkich.

płyta MDF

A jednak jest kilka minusów

Jest to wspaniały produkt, jednakże ma kilka negatywnych cech. Jedną z nich jest duża wrażliwość na wilgotność. Dlatego też materiał należy zabezpieczyć akrylową bądź metalową listwą. W przeciwnym razie elementy te będą szybko chłonąć wilgoć. Co w konsekwencji doprowadzi do pęcznienia oraz odkształcania. Niestety jest to również tworzywo podatne na różnego rodzaju zarysowania. W związku z tym nie wolno używać preparatów mających elementy ścierne. Co więcej, długotrwałe działanie pary wodnej może sprawić, że fronty ulegają odbarwianiu i matowieniu.

Jakie wymienia się sposoby wykończenia płyty MDF?

Wskazane płyty mogą mieć różne wykończenia. Określone działanie wpływa na wytrzymałość, jakość, a także wygląd produktu. Na rynku znajdziemy następujące podstawowe rozwiązania w zakresie zabezpieczenia płyt MDF:

  • foliowanie,
  • fornirowanie,
  • laminowanie,
  • lakierowanie.

Płyty MDF foliowane

Ten sposób polega na pokryciu materiału wyjściowego specjalnym rodzajem foli PCV. Dzięki temu chronimy meble przed wilgotnością. Po takiej obróbce uzyskujemy wspaniały wyrób końcowy do produkcji mebli kuchennych. Niestety taka płyta ma dość dużą wrażliwość na działanie wysokiej temperatury. Dlatego też, gdy zakupimy takie meble, musimy ustawić je w miejscach oddalonych od płyty grzewczej czy też piekarnika.

Co to jest fornirowanie?

Jest to zabieg bardzo stary, stosowany w starożytności, który zapewnia wyjątkowy efekt. Polega na pokrywaniu materiału podstawowego cienką warstwą drewna (). Płyty zabezpieczone w ten sposób prezentują się bardzo naturalnie. Duża zaleta to również możliwość powtarzalności usłojenia. Dzięki temu możemy tworzyć niesamowite, dopracowane w każdym szczególe, niezwykle wyjątkowe aranżacje. Jednakże fornir jest mało odporny na uszkodzenia. Niezbędna jest zatem odpowiednia pielęgnacja. Przestrzeganie podstawowych zasad sprawi, że przetrwają długi czas, zachowując swój fantastyczny wygląd.

Płyta

Proces laminowania to pokrywanie płyty papierami nasyconymi żywicami termoutwardzalnymi. To sprawia, że otrzymujemy wyrób, który nie wymaga dalszej obróbki. Taki sposób konserwacji wykorzystuje się najczęściej w przypadku mebli pokojowych bądź biurowych. Wskazany zabieg sprawia, że uzyskane wyposażenie wyróżnia się bardzo wysoką jakością, a także bogactwem kolorystycznym. Zabiegi pielęgnacyjne mebli laminowanych przeprowadzajmy, używając miękkiej suchej ściereczki bądź delikatnie nasączonej wodą. Nie wskazane jest używanie preparatów chemicznych, gdyż mogą one przyczynić się do uszkodzenia struktury mebli.

płyta MDF

Lakierowanie

Innym sposobem na zabezpieczenie płyt MDF jest lakierowanie. Przebiega ono w dwóch etapach. W pierwszej kolejności materiał zasadniczy pokrywamy podkładem mającym właściwości kryjące. Następnie stosuje się odpowiednią warstwę lakieru, który może być matowy lub z połyskiem. Wykończenie dostępne jest w różnorakich wariantach kolorystycznych.

Jak widzimy z przedstawionej wyżej prezentacji, dają duże możliwości i mają wiele zalet, które są bardzo istotne, jeżeli chodzi o materiał meblarski. Dlatego też warto rozważyć wybór takiego rozwiązania.

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );