Nietypowe wykorzystanie sklejki

Obecnie istnieje wiele materiałów drewnopodobnych przeznaczonych do produkcji mebli i nie tylko. Jednym z nich jest sklejka. Sięga się po nią równie często jak po płytę MDF. Można z niej zrobić naprawdę wiele. Fantastycznie sprawdza się przy wyposażeniu wnętrz. Tworzy się z niej meble, dekoracje, lampy i inne dodatki. Jednakże na tym lista możliwości się nie zamyka. Poznaj nietypowe wykorzystanie sklejki.

Co to właściwie jest sklejka?

Sklejka powstaje przez połączenie cienkich warstw drewna. Układa się je w sposób naprzemienno-krzyżowy. Natomiast następne poziomy klei się w prasach wyróżniających się dużym naciskiem. Najczęściej stosuje się nieparzystą liczbę warstw. Grubość produktu może osiągnąć nawet 50 mm. Dzięki tej technologi sklejka ma wiele zalet. Wymienia się tutaj między innymi takie cechy jak duża giętkość, wytrzymałość, wodoodporność i plastyczność. Co więcej, jest to jeden z najbardziej przyjaznych dla środowiska materiałów. Wynika to z tego, że sklejki wytwarza się z tworzyw odnawialnych, a także z kontrolowanych upraw. Proces produkcji przebiega także w sposób, który nie zakłóca funkcjonowania przyrody.

Wykorzystanie sklejki w aranżacji mieszkań

Ze względu na swoje właściwości sklejka znajduje wiele zastosowań. Bez trudu znajdziesz ten materiał w różnych elementach mebli. Robi się z niego szafki kuchenne, półki dekoracyjne do salonu, sypialni, czy pokoju dziecięcego. Ponadto fantastycznie sprawdzi się przy tworzeniu schodów lub podestów. Dużą popularnością cieszą się też obicia sufitów i ścian ze sklejką w roli głównej.

Nietypowe wykorzystanie sklejki, czyli drewniany domek dla dziecka

Interesującym pomysłem na wykorzystanie sklejki jest pokój dziecięcy. W przeciwieństwie do wielu innych tworzyw jest to półprodukt bardzo bezpieczny i naturalny. Nie znajdziesz tam zagrażających zdrowiu formaldehydów i innych substancji. Co z niej możesz zrobić? Zapytaj raczej, czego nie możesz wykreować! Ograniczeniem jest wyłącznie Twoja wyobraźnia. Z niej wyczarujesz fantastyczny domek dla lalek, skrzynię na zabawki, elementy łóżka, ramki do zdjęć, obrazków i inne drewniane dekoracje.

Święta Bożego Narodzenia ze sklejką w roli głównej

Czy wiesz, że sklejka idealnie nadaje się na bombki i inne ozdoby choinkowe? Dzięki temu będziesz mieć jeszcze większy udział, jeśli chodzi o tworzenie nastroju świątecznego. Wystarczy odrobina kreatywności, szczypta cierpliwości i kapka inwencji twórczej, a w rezultacie uczta przerośnie Twoje najśmielsze oczekiwania. Z powodzeniem można to połączyć z techniką decoupage. Co więcej, drewniane ozdoby zaskoczą Twoich gości, gdyż taki dom na Boże Narodzenie będzie prezentował się niezwykle oryginalnie.

Ściany działowe ze sklejki

Innym przykładem na nietypowe wykorzystanie sklejki jest zastosowanie tego materiału do tworzenia bardzo efektownych ścian działowych. W ten sposób nie tylko podzielisz przestrzeń na dwie mniejsze części, ale też wprowadzisz interesujące rozwiązanie ozdobne. Takie elementy możesz postawić w dużym pokoju, salonie, czy też łazience. Co jeszcze zapewnisz sobie w ten sposób? Funkcjonalność, niesamowity design, wyjątkową jakość i życie w zgodzie ze środowiskiem przyrodniczym. Ściany działowe ze sklejki sprawią, że Twoje mieszkanie zyska kolory, naturalność i nowoczesny wymiar.

A może podłoga ze sklejki? Co Ty na to?

Sklejka doskonale nadaje się na materiał podłogowy! Jest wytrzymała, mocna, wodoodporna i giętka. Taki parkiet można układać na wylewce betonowej lub na bali. W przypadku, gdy zdecydujesz się na pierwszą opcję, musisz pamiętać o gładkiej podstawie. Dodatkowo warstwa odpowiadająca za wykończenie powinna wyróżniać się dużą elastycznością.

Wykorzystanie sklejki w branży opakowań

Ciekawym przykładem na zastosowanie sklejki jest branża opakowaniowa. Producenci działający w tym obszarze doceniają ten materiał przede wszystkim za lekkość, solidność, a także łatwość obróbki. Dzięki tym cechom materiał wykorzystuje się do produkcji kontenerów, a więc jako obudowę towarów transportowanych na paletach. Interesującą alternatywą są pudełka na biżuterię ze sklejki. Idealnie zestawiają się z delikatnością i elegancją pięknych kolczyków, kuszących wisiorków, czy intrygujących pierścionków. Powierzchnia tego materiału jest niezwykle wdzięczna, jeśli chodzi o zabiegi polegające na zdobieniu, grawerowaniu, czy też okleinowaniu.

to niesamowity półprodukt. Najczęściej stosuje się ją do tworzenia mebli zarówno domowych, jak i biurowych. Z niej powstają pełne uroku stoliki, krzesła, półki, szuflady i wiele innych rzeczy. Wspaniale sprawdza się też w budownictwie. Tam szczególnie ceni się sklejkę szalunkową. Pozwala na wzmocnienie ścian, wyrównanie różnych powierzchni, stworzenie elementów elewacji na łukach, półkulach, strefach i wyobleniach. Niezastąpiona w branży zabawkarskiej, opakowaniowej, czy też transportowej. W ostatnim z wymienionych przypadków służy najczęściej do wykonywania podłóg pojazdów oraz przyczep bądź naczep. Stosuje się ją do konstrukcji ścian bocznych i w wielu innych rozwiązaniach. Na tym jednak lista się nie zamyka! Wciąż znajduje się dla niej nowe miejsca!

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );