Plamy na drewnie zewnętrznym i wewnętrznym

plamy na drewnie

zewnętrznym i wewnętrznym występują pod wpływem różnych czynników. Do najczęstszych przyczyn powodujących plamy, czy uszkodzenia drewna w mieszkaniu i w ogrodzie należą: warunki atmosferyczne, ogień, czynniki biologiczne, szkodniki i czynniki fizyczne, czyli wynikające z działalności człowieka. Należy pamiętać o tym, że drewno, które tak chętnie i powszechnie wykorzystuje się do budowy domów czy elementów konstrukcyjnych, nawet po ścięciu i przygotowaniu do spełnienia swojej funkcji pozostaje elementem natury.

Zatem trzeba mieć to na uwadze, decydując się na wybór drewnianego parkietu, drewnianej okładziny, stolarki okiennej, boazerii czy dębowych mebli. W wyniku naturalnego starzenia się drewno z czasem przestaje pachnieć, ciemnieje i przebarwia się od słońca czy wilgoci. Drewno oddycha, pracuje, wchłania wilgoć, albo wysycha. Dodatkowo jest także pożywieniem i miejscem pobytu dla wielu owadów. Ponadto istnieje kilka czynników, sprzyjających rozwijaniu się grzybów, pleśni, czy atakowaniu przez owady. Dlatego też bardzo ważne jest zabezpieczenie drewna i zadbanie o optymalne warunki w pomieszczeniu.

plamy na drewnie1

Plamy na drewnie – rodzaje

Zielonkawe, niebieskie oraz

Drewno zdrowe i zachowujące swój naturalny kolor jest pięknym i wartościowym materiałem. Niestety w okresie wiosennym najczęściej pojawiają się zielonkawe, niebieskie, a nawet czarne plamy na drewnie. Może to być objawem sinizny drewna, czyli popularnej choroby grzybowej drzew obumierających i tarcicy. Sinizna drewna albo sinica drewna jest określeniem stosowanym w odniesieniu do plam o kolorze sinym, zielonym i niebieskim, które pojawiają się najczęściej na drewnie iglastym. Przyczyną powstawania sinizny drewna są grzyby należące do workowców, które wnikają w strukturę drewna. Nie powodują one obniżenia właściwości mechanicznych, ponieważ jedynie w niewielkim stopniu wpływają na zmniejszenie zwięzłości struktury drewna. Sine i czarne plamy na drewnie są jednak bardzo nieestetyczne, co powoduje problemy ze sprzedażą tarcicy.

Białe plamy z alkoholu wysokoprocentowego na drewnie oraz z wody

Białe plamy oraz kółka na drewnie, często najbardziej są widoczne na powierzchniach lakierowanych. Powstają one od wody i alkoholi wysokoprocentowych. Często są określane jako pochodzące od gorących szklanek, kubków itd. Natomiast plamy po wodzie są w postaci białych lub jasnych kręgów i smug. Jasny kolor oznacza, że wilgoć nie dotarła do samego drewna, ale została zatrzymana w lakierze. Kiedy plamy są czarne lub ciemne, wtedy mamy problem i trzeba albo odnowić całą powierzchnię, albo wezwać specjalistę.

Plamy z tłuszczu to jedna z najbardziej irytujących plam na drewnie. Nie tylko wyglądają brzydko, ale także trudno je usunąć. Ale nie jest to niemożliwe.

Żółte plamy na malowanym drewnie

Plamy takie wychodzą na powierzchnię drewna podczas jego malowania. Można je usunąć.

Inne zabrudzenia na drewnie

Należą do nich takie zabrudzenia jak: po owocach, soku, innych słodkich napojach, piwie, winie, alkoholu, śmietanie, mleku i kawie. Mogą to również być plamy z krwi, atramentu i wosku oraz po naczyniach, ślady obcasów, pleśni i kleju.

Zacieki na drewnie

Na drewnianych ścianach i elewacji również mogą pojawić się zacieki, najczęściej powstające pod wpływem wody i wilgoci. Tworzą one przebarwienia.

plamy na drewnie3

Usuwanie plam i zabrudzeń na drewnie

Plamy z wody na drewnie można usuwać jedną z trzech metod. Pierwsza z nich polega zastosowaniu do tego celu żelazka lub suszarki do włosów. Gorące powietrze i wysoka temperatura powodują, że nagromadzona woda odparowuje, a widoczne zacieki znikają. W tym przypadku rozkładamy w miejscu zacieku kawałek bawełnianej tkaniny i przeprasowujemy żelazkiem bez wody do momentu, aż ślady znikną. Używając suszarki, zbliżamy, a po chwili oddalamy strumień gorącego powietrza do zacieku.

Jeśli pierwsza metoda nie była skuteczna, warto spróbować innego sposobu, który być może wydaje się nieco dziwny, gdyż polega na położeniu na plamę majonezu. Nakładamy go trochę na ściereczkę, a następnie delikatnie przykładamy do zaplamionego miejsca. Pozostawiamy go na około godzinę lub na całą noc, dokładając majonez, jeśli pierwsza warstwa wyschnie. Jeśli nie mamy majonezu w lodówce, można użyć jako zmiennika wazeliny. W każdym wypadku chodzi o użycie tłustej substancji, która przedostanie się do lakieru, wypierając wilgoć. Jeżeli efekt jest zauważalny, a chcemy, aby był większy, dodajemy do majonezu lub wazeliny nieco popiołu z papierosów. Wiele osób twierdzi, że takie połączenie sprawia, że tłuste substancje lepiej usuwają plamy.

Ostatni sposób wykorzystuje pastę do zębów. Musi to być jednak biała pasta o zwykłej (nieżelowej) konsystencji. Wyciskamy jej trochę na ściereczkę i wcieramy delikatnie w miejsce, gdzie jest plama. Nie powinno się szorować ani długo wcierać, zanim zobaczymy rezultat. Aby uniknąć uszkodzenia mebla, nakładamy pastę wyłącznie w miejsce, gdzie jest plama, gdyż pasta może ścierać lakier.

Jak usunąć plamy po gorących naczyniach

Jeżeli na drewnie są ślady pozostawione przez gorące naczynie należy przygotować mieszankę z oliwy z oliwek oraz soli, po czym pozostawić ją na 3 godziny na plamie. Potem usuwamy utworzoną w ten sposób papkę oraz polerujemy powierzchnię bawełnianą szmatką. Należy używać tylko miękkich i czystych tkanin, które nie porysują mebli i dokładnie usuną zabrudzenia.

Usuwanie innych zabrudzeń na drewnie, w tym plam z alkoholu na drewnie

Zaleca się, aby każdy płyn, jaki zostanie rozlany na powierzchni drewna został natychmiast starty. Alkohol i kawę usuwamy bawełnianą szmatką, a atrament i klej – wilgotną chusteczką. Następnie w miejsce rozlanego alkoholu, bądź kleju wcieramy olej lniany. Natomiast ślad po kawie zmyjemy wodą z dodatkiem mydła, a resztki atramentu znikną za pomocą mleka lub soku z cytryny. Należy pamiętać, żeby środków czyszczących nie nakładać bezpośrednio na drewno, ale nanosić je przy pomocy czystej szmatki.

Drewniane meble, szczególnie te często użytkowane, warto dobrze zabezpieczyć przed zabrudzeniami i zaciekami. Pomogą w tym preparaty ochronno – dekoracyjne, które głęboko penetrują i wzmacniają drewno. Chronią je w ten sposób przed wodą, zabrudzeniami oraz mikroorganizmami – grzybami i pleśnią. Ponadto impregnat ładnie podkreśli naturalne piękno drewna i widoczny rysunek słojów, zostawiając eleganckie, matowe wykończenie.

Zacieki na drewnie — usuwanie

Zacieki na drewnie możemy usunąć, delikatnie przecierając to miejsce papierem ściernym. Dzięki temu wyrównamy powierzchnię i zmniejszymy widoczność przebarwień. Aby uniknąć powstawania nieestetycznych plam, śladów i wilgotnych zacieków na ścianach i elewacji z drewna należy również je odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu stosujmy głęboko penetrujące impregnaty o silnym działaniu, Zapewnią one skuteczną i długotrwałą ochronę przed działaniem trudnych warunków atmosferycznych, grzybami i insektami oraz chronią drewno przed powstawaniem plam i zacieków.

Sinizna – usuwanie czarnych plam na drewnie

Prawidłowe usuwanie sinizny drewna tworzącej czarne plamy na drewnie można przeprowadzić w procesie strugania lub szlifowania drewna. Natomiast gdy pleśń na drewnie głęboko w niego wnika i nie jest to tylko powierzchowny problem, to niezbędne jest sięgnięcie po preparaty chemiczne, grzybobójcze. Przydatne okazują się związki bielące.

Do tej grupy środków należą między innymi związki sodu, chlorku wapnia, czy szczawianów. Po bieleniu drewna należy środki bielące zmyć z powierzchni drewna za pomocą środków zobojętniających. Działanie tych związków polega na tym, że reagują one z grzybnią, w wyniku czego zostaje ona utleniona i możliwe jest pozbycie się grzyba i przywrócenie naturalnego koloru drewna. Nie należy się obawiać, że środki grzybobójcze wpłyną w jakiś sposób na właściwości drewna. Nie mniej jednak należy pamiętać, aby dokładnie oczyścić drewno z pozostałości po danym środku. Czasami może się zdarzyć, że pozostaną po nim widoczne plamy. Środek grzybobójczy należy odpowiednio dobrać do drewna i rodzaju grzybów i pleśni.

Żółte plamy na malowanym drewnie

Żółte plamy wychodzące podczas malowania mebla powstają w wyniku przesiąkania przez farbę bejcy, którą pomalowany był w przeszłości mebel. Bejca najczęściej wychodzi podczas malowania mebli z lat 30. i 40. oraz holenderskich. Okazuje się, że nawet uprzednie wyszlifowanie mebla nie gwarantuje nam tego, że bejca nie przesiąknie. W tym przypadku najlepszym sposobem jest pomalowanie mebla lakierem. Po wyschnięciu lakieru, czyli najlepiej następnego dnia, można dokończyć malowanie. Niestety zdarzają się jednak meble, którym lakier nie zawsze pomaga. Zaleca się wtedy cierpliwość i niepoddawanie się. Kolejna warstwa lakieru i farby powinna pomóc.

Tłuste plamy na drewnie oraz plamy pleśni i wosku na drewnie

Plamy z tłuszczu, pleśni i wosku powstają głównie na blacie z drewna. Tłuste plamy występują więc powszechnie na kuchennym, drewnianym blacie. Mogą one powstać w wyniku rozlania oleju czy zabrudzenia masłem. Do ich usunięcia wykorzystuje się pianę do mycia naczyń. Następnie należy wyczyścić nią delikatnie tłuste miejsce, zmyć wilgotną szmatką i wytrzeć do sucha. Natomiast duże plamy z tłuszczu, jeżeli są świeże, posypujemy warstwą soli i pozostawiamy na noc, po czym odkurzamy sól.

Z kolei w miejscach blatu, które narażone są na długotrwałe działanie wilgoci, mogą pojawić się ciemne plamy pleśni, czyli . Pleśń może znajdować się także na starych, drewnianych meblach, które chcemy odnowić. Wyczyścić je można wyłącznie naftą. Należy uważać, aby czyścić powierzchnię tylko w miejscu plamy, ponieważ nafta spowoduje lekkie zmatowienie drewna.

Następnie wyczyszczoną i suchą powierzchnię po takim zabiegu trzeba długo polerować naturalnym korkiem, następnie miękką, wełnianą ściereczką. Może się zdarzyć, że drewniany blat zabrudzi się woskiem, który kapał z zapalonej świeczki. Taką plamę usuwa się za pomocą woreczka plastikowego wypełnionego lodem. Przykłada się go na plamę i po kilku minutach staramy się zeskrobać wosk za pomocą karty kredytowej lub drewnianej szpatułki. Pozostały wosk zmywamy wodą z mydłem.plamy na drewnie4

 

Podsumowanie

Drewno jest szeroko wykorzystywane w budownictwie. Znajduje zastosowanie także w budowie dachów oraz w pracach wykończeniowych, do produkcji podłóg i parkietów. Z drewna robi się też meble, tarasy, schody, a także okna i drzwi. Przy czym głównym surowcem w branży drzewnej jest tarcica, a jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Tarcica liściasta doskonale sprawdza się w przypadku prac stolarskich i meblarskich, natomiast tarcica iglasta wykorzystywana jest do produkcji okien, drzwi i podłóg.

Dlatego też takie ważne jest, aby przy użytkowaniu zrobionych z drewna różnych budowli i konstrukcji oraz wszelkich mebli pamiętać o środkach zapobiegających w powstawaniu wszelkich plam i zabrudzeń.

Przedsiębiorstwo Drzewne Zadrożni mamy wiele lat doświadczenia w produkcji wyrobów drewnianych i płyt meblowych.  Doskonale zdajemy sobie sprawę z wystąpienia możliwych zagrożeń dla drewna, dlatego zabezpieczamy je w każdy możliwy sposób, już na etapie przygotowywania surowca do obróbki.

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );