Ścianki działowe – z jakiego materiału je wybudować?

ścianki działowe

służą do oddzielania lub wydzielenia powierzchni poszczególnych pomieszczeń w domu, bądź podzielenia dużego pomieszczenia na mniejsze powierzchnie użytkowe uwzględniające określone ich funkcje. W odróżnieniu od ścian konstrukcyjnych budynku, ścianki działowe nie przenoszą prawie żadnych obciążeń, ale muszą charakteryzować się najlepszymi możliwościami izolacji akustycznej, powinny być też na tyle wytrzymałe, aby można było zawiesić na nich niezbyt ciężkie przedmioty.

Ponadto ścianki działowe nie muszą posiadać wysokości odpowiadającej ich odległości od podłogi do sufitu danego pomieszczenia. Niska ścianka może zatem oddzielić salon od jadalni bez dodatkowego zaciemnienia. Przy tym może także delikatnie odizolować otwartą kuchnię od innych pomieszczeń. Na pewno sprawdzi się też w łazience, wydzielając przestrzeń kąpielową, czyli wannę lub prysznic bądź muszlę klozetową, czy bidet od reszty pomieszczenia. W ten sposób zapewnia się większą intymność.

Ścianki działowe – materiały stosowane do ich budowy

W obecnych czasach istnieje wiele technologii, które stosuje się do wznoszenia ścianek działowych. Niemożliwa jest jednak budowa ścianek uniwersalnych. Każda z technik oraz wybrany materiał mają swoje zalety, oraz wady. Najogólniej rzecz ujmując, ścianki działowe zwane też przegrodami można podzielić na murowane, szkieletowe oraz przeszklone. Ścianki murowane to tradycyjne rozwiązania. Natomiast nowoczesne rozwiązania są oparte na technologii szkieletowej, bądź są to lekkie konstrukcje ze specjalnego betonu komórkowego. Inne mogą mieć zarówno formę pełną, jak i ażurową. Szybkie w montażu są przede wszystkim ścianki przesuwne, rozporowe i ażurowe.

Ścianki działowe murowane – materiały budowlane

Ścianki działowe murowane dzielące kondygnację na konkretne pomieszczenia należy wznosić dopiero po zakończeniu budowy ścian konstrukcyjnych. Wyjątkiem są elementy gipsowe. Można je bowiem montować dopiero po nakryciu budynku dachem. Do materiałów, z których wykonuje się takie ścianki, należą: ceramiki, silikat, beton, autoklawizowany beton komórkowy, szkła – luksfery i gips.

Ścianki działowe w systemie szkieletowym – materiały budowlane

Konstrukcje tego typu nie wymagają stosowania zapraw i murowania. Można zatem wykonywać je już po nałożeniu tynków na ściany nośne. Ścianki działowe w systemie szkieletowym montuje się na sucho, używając przy tym profili metalowych lub drewnianych desek na stelaż, a także specjalnych lekkich płyt na poszycie.

Zatem na pokrycie szkieletu stosuje się głównie płyty gipsowo-kartonowe gk i płyty gipsowo-włóknowe. Ciekawymi materiałami są płyty drewnopochodne i szkło. Biorąc pod uwagę rodzaj zastosowanej technologii, to należy wymienić w tym miejscu ścianki działowe przesuwne, rozporowe i ażurowe z różnych materiałów. W związku z tym poświęcamy im trochę więcej uwagi.

ścianki działowe

Płyty drewnopochodne – materiał budowlany, zastosowanie

Płyty drewnopochodne OSB i sklejka są materiałami kompozytowymi wykorzystywanymi do różnego rodzaju prac budowlanych, w tym remontowych i wykończeniowych. Produkty OSB (Oriented Stand Boards), czyli kompozytowe płasko prasowane płyty, które posiadają wióry orientowane. Powstają one ze skrawanych wiórów, które są, jak kompozyty, łączone syntetycznym spoiwem w kilkuwarstwowe panele. Tym spoiwem jest najczęściej żywica.

Płyty OSB dzieli się na kilka rodzajów. Jedne z nich nadają się wyłącznie do stosowania w pomieszczeniach suchych, a inne używa się w warunkach wilgotnych np. w łazienkach. Wiemy, iż w krajach skandynawskich powszechnie wykorzystuje się je jako uzupełnienie lekkich szkieletów drewnianych w budownictwie jednorodzinnym. Płyty OSB uważa się za nowoczesny i w porównaniu z innymi rozwiązaniami, tani materiał konstrukcyjny, coraz częściej wykorzystywany do wykończenia mieszkań i domów.

Znacznie rzadziej jako używa się płyty MDF (ang. medium-density fibreboard). Jest to płyta średniej gęstości z włókien drzewnych. Fachowcy twierdzą, iż jest ona podstawowym i świetnym materiałem do produkcji mebli oraz artykułów wykończenia wnętrz np. listew ozdobnych.

Kolejnym rodzajem materiałów stosowanych zarówno jako okładziny ścian lub konstrukcji, jak i na elementy ścian działowych są płyty gipsowo-wiórowe. Mają one także szereg innych zastosowań np. jako: okładziny kotwione, wolnostojące, konstrukcji stalowych, sufity podwieszane, piony instalacyjne, czy obudowy konstrukcji stalowych. W porównaniu zatem do standardowych płyt typu karton i gips, gama możliwości użycia płyt gipsowo-wiórowych jest znacznie szersza.

Płyta gipsowo- jest alternatywą dla płyt wiórowo-włóknowych. Ma unikalne właściwości, co powoduje, że w wielu przypadkach, mimo wyższej ceny niż innych płyt, warto rozważyć jej zastosowanie. Płyty tego rodzaju przede wszystkim charakteryzują się zwiększoną odpornością na działanie ognia oraz wilgoci. Z tego względu nadają się wyjątkowo do ogniowej ochrony konstrukcji stalowych oraz znajdują szerokie zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej.

Ścianki działowe ze szkła

Wykonanie ścianki działowej ze szkła należy do ciekawszych możliwości. Może ona być np. całkowicie przeźroczysta, ale i także matowa, bądź ozdobiona wzorami. Użycie szkła sprawia wrażenie, że pomieszczenie nie jest trwale podzielone. Dzięki temu zaś możliwe jest wydzielenie poszczególnych jego stref z jednoczesnym ich upiększeniem. Ciekawym rozwiązaniem są również szklane ścianki działowe, które imitują oprawę okienną. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne, szczególnie jeżeli w ten sposób zamknie się kuchnię. Dzięki temu pomieszczenie będzie wciąż widne, a wilgoć lub kuchenne zapachy nie będą się przedostawać do dalszej części domu.

Ścianki działowe przesuwne, rozporowe i ażurowe z różnych materiałów

Są one nowoczesnymi rozwiązaniami. Natomiast przesuwne znajdują zastosowanie we wnętrzach, w których nie ma dużo przestrzeni. Dzięki takiej przegrodzie dane pomieszczenie zyskuje na przestronności. Przesuwne ścianki można dowolnie przestawiać. W ten sposób reguluje się wielkość pomieszczenia oraz jego zamianę na inną powierzchnię użytkową np. sypialnię, jadalnię, czy salon. Takie przegrody najczęściej wykonuje się z drewna, które pokrywa się dodatkowo płytą drewnopochodną MDF. Są one zaopatrzone w kółka, dzięki którym  łatwo nimi poruszać. Następujące po sobie moduły ściany łączy się  za pomocą zawiasów.

Natomiast ścianki działowe rozporowe są rozwiązaniami, które nie wymagają wiercenia i wbijania. Charakteryzują się one lekkością i mobilnością. Ich dodatkowa cecha to wysoka funkcjonalność. Można tę ściankę przyrównać do połączenia parawanu z tradycyjną ścianą.

Montowanie takiej przegrody rozporowej wykonuje się w ten sposób, iż składa się stalowy stelaż oraz montuje w jego wnętrzu panele wypełniające. Panele te mogą mieć kolor jednolity lub są wzorzyste.  Taka przegroda pozwala na podział przestrzeni wewnętrznej na strefy np. do wypoczynku bądź pracy.

Tymczasem ścianka ażurowa służy nie tylko do podziału pomieszczenia na strefy. Często stanowi ona element dekoracji wnętrza. Ścianki te najczęściej wykonuje się z płyty MDF, którą łatwo  przycinać. Wzór na płaszczyźnie przegrody podkreśla się często światłem np. z lampy.

Ścianki działowe – izolacja

Niektóre ścianki działowe wymagają izolacji. Okazuje się, że w tym przypadku najlepiej zastosować wełnę mineralną. Dopasowuje się ona i wypełnia przegrody, tym samym niwelując mostki termiczne. Materiał ten posiada elastyczne izolacyjne szklane włókna dające zdecydowanie mniejszy ciężar izolacji, a także zapewniające lepszą wytrzymałość. Tego rodzaju wełna mineralna łatwo się nie kruszy.

Dodatkowo możliwy jest także demontaż i ponowny montaż izolacji w przegrodzie. Dzięki temu izolowane ścianki działowe są dobrze akustycznie izolowane. W małym stopniu przepuszczają wszelkie hałasy.

Ścianki działowe – najważniejsze parametry

Do najważniejszych parametrów ścianek działowych, na które powinno zwrócić się uwagę to:

  • wytrzymałość,
  • łatwość wykonania,
  • izolacyjność akustyczna,
  • bezpieczeństwo użytkowania.

Jak wiadomo, parametry te zależą od zastosowanych materiałów do wykonania ścianek. Na przykład ściany działowe z cegły są dość trudne w montażu i drogie, ale za to bardzo solidne, odporne na uszkodzenia oraz dodatkowo ognioodporne. Cechuje je także dobra izolacyjność. Z kolei pustaki ceramiczne dają izolacyjność teoretycznie zgodną ze standardami, ale mimo tego często wymagają dodatkowej izolacji.

Dodatkowo montaż na pustakach może być trudny ze względu na kanały w cegłach. Mogą one uniemożliwiać bezproblemowe osadzenie kołków. Pod względem montażu najlepsze okazują się ścianki działowe z betonu komórkowego. Można go bowiem dowolnie przycinać zwykłymi narzędziami i spajać przy użyciu niewielkiej ilości zaprawy.

Drewniane ścianki działowe przesuwne, rozporowe i ażurowe z różnych materiałów również są dość łatwe w wykonaniu, jak i montażu.

Podsumowując, ścianki działowe można wykonać z bardzo wielu różnych materiałów. Wszystko zależy od tego czemu mają one służyć i w jakich pomieszczeniach są one potrzebne. Nie bez znaczenia są też gusta właścicieli domów, czy mieszkań.

Spośród stosowanych materiałów dużą popularnością cieszą się materiały drewniane, a wykonane z ich udziałem ścianki często są nowoczesnymi rozwiązaniami. Polską firmą, która wyróżnia się w produkcji różnych elementów drewnianych, jest Przedsiębiorstwo Drzewne Zadrożni s.j. Posiadamy szeroki asortyment takich wyrobów jak np. płyty , płyty HDF, płyty MDF, , , sklejki itd. Niektóre z tych produktów stosuje się na ścianki działowe. Z kolei inne z nich są materiałem wykorzystywanym do wytwarzania np. eleganckich mebli. Naszym atutem jest fornirowanie wszystkich płyt, dlatego gwarantujemy spójne kolorystycznie wnętrza w naturalnych drewnianych odcieniach.

 

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );