Sprytne schowki w domu – płyty MDF

sprytne schowki w domu

W związku ze wzrostem konsumpcjonizmu i nieustannym pojawianiem się nowych potrzeb posiadamy w domach coraz więcej rzeczy, na które brakuje miejsca. W efekcie mieszkanie często bywa zagracone i panuje w nim nieporządek, przez co pojawiają się problemy ze znalezieniem potrzebnych drobiazgów. Częste występowanie takich sytuacji znacząco obniża jakość i komfort życia. Wiąże się także ze stratą cennego czasu, który można przeznaczyć na relaks czy spotkania z najbliższymi. Rozwiązaniem tych problemów są sprytne , które można stworzyć w zbędnych i niezagospodarowanych przestrzeniach mieszkania. Jakie miejsca można w ten sposób wykorzystać? Jaki materiał warto użyć do wykonania schowka?

w domu – płyty MDF

Jednym z materiałów, które często poleca się do wykonania schowków, są płyty MDF. Powszechnie wykorzystuje się je do produkcji mebli, a także  różnorakich elementów wykończeniowych. Płyty MDF są średniej gęstości, a do ich wykonania używa się włókna drzewnego. Są one dostępne na rynku w różnych wymiarach i z łatwością można zmienić ich kolor za pomocą farb lub dobrać wykończenie z . Dzięki temu łatwo jest je dopasować do indywidualnych potrzeb.

Sprytne schowki w domu – gdzie można je stworzyć?

Przestrzenie w pobliżu schodów

Jednym z miejsc, które warto zamienić w oryginalny schowek, są niewykorzystane przestrzenie pod schodami. Pojedyncze płyty MDF można zamontować tuż pod stopniami lub stworzyć regał równolegle do nich, zamieniając wolne metry kwadratowe w poręczne i łatwo dostępne półki. W razie potrzeby można uzupełnić je o drzwiczki w odpowiednim rozmiarze. Tego rodzaju schowki idealnie sprawdzają się jako miejsca do przechowywania drobiazgów, płynów i ściereczek wykorzystywanych do sprzątania mieszkania, czy odzieży i akcesoriów, takich jak buty czy torebki.

Stwarzając sprytne schowki w domu, warto także wykorzystać ściany obok schodów i poręczy, które często także są pustą, niezagospodarowaną przestrzenią. Można ją wypełnić znajdującymi się nad schodami przesuwanymi półkami na szynach lub poręcznymi regałami na całej długości ściany. Dzięki zamontowanym w tym celu płytom MDF powstaną dodatkowe przestrzenie na przechowywanie różnych drobiazgów. Pomysł ten z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom literatury, którzy borykają się z problemem braku miejsca na książki. Stworzone z płyt MDF półki i niewielki wysiłek zmienią bowiem ścianę przy schodach w oryginalną biblioteczkę.

sprytne schowki w domu

Przestrzenie w pobliżu drzwi

Stwarzając sprytne schowki w domu, warto również wziąć pod uwagę często niewykorzystane miejsce na ścianach w pobliżu drzwi i nad nimi. Przestrzeń tą bowiem również można z łatwością wypełnić poręcznymi regałami, dzięki którym posiadane drobiazgi zostaną uporządkowane. Przy montażu płyt MDF w tym miejscu warto jednak pamiętać o dodaniu bocznych ścian do półek dla dodatkowego bezpieczeństwa. Dobrze jest także wypełniać szafki lekkimi rzeczami, dzięki czemu ryzyko zerwania się płyty i uszkodzenia ciała zostanie znacząco ograniczone.

Przestrzenie w pobliżu drzwi można także zamienić w dodatkowy kącik dla kotów. Ich właściciele przy użyciu płyt MDF mogą stworzyć odkryte lub zabudowane półki, przejścia na różnych wysokościach i domki, w których zwierzęta będą mogły się schować lub odpocząć. Do zamontowanych płyt warto przymocować różnego rodzaju grzechoczące piłeczki, pluszowe myszki czy piórka na sznurkach. Półki dobrze jest także pokryć kawałkami wytrzymałej wykładziny podłogowej lub opleść je sznurkiem sizalowym. Pozwoli to zwierzętom na wygodne ostrzenie pazurków. Dzięki temu dom będzie lepiej przystosowany do ukochanego czworonoga, a jego właściciel nie będzie borykał się z problemem zagubionych zabawek czy obdrapanych mebli.

Przestrzenie między sprzętami

Innymi miejscami, w których warto stworzyć sprytne schowki w domu, są puste przestrzenie między meblami. Doskonale sprawdzają się w tym celu również szpary między sprzętami a ścianą. W zależności od dostępnego metrażu można skonstruować wysuwaną wąską półkę z przegródkami na różne drobiazgi. Z łatwością da się ją schować za wybranym meblem lub pod nim. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie na ścianie niewielkiego regału, który wypełni niezagospodarowaną przestrzeń. Dzięki temu niewielkim kosztem powstanie dodatkowe miejsce na różne akcesoria, dokumenty czy rośliny doniczkowe.

Sprytne schowki w domu – podsumowanie

Oprócz wyżej wymienionych przestrzeni, można zamontować także w pustych miejscach nad biurkiem czy pod parapetem. Do stworzenia schowków warto również wykorzystać wolne rogi i załomy pokojów. Dobrze jest pamiętać o tym, że w celu zagospodarowania wolnej przestrzeni wystarczy jedynie zamontować pojedyncze płyty w charakterze półek. W większości przypadków nie trzeba konstruować od postaw całej szafki.

Zdecydowanie warto puścić wodze fantazji i pokusić się o stworzenie w wolnych i niewykorzystanych miejscach oryginalnych schowków na posiadane rzeczy. Dzięki temu problem bałaganu zostanie rozwiązany, a odszukanie potrzebnego drobiazgu zajmie zdecydowanie mniej czasu. Niewielki wysiłek i zakup płyt MDF to bez wątpienia opłacalna inwestycja, która pozwoli na komfortowe życie w uporządkowanym mieszkaniu.

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );