Teak meble – do jakich wnętrz pasują?

Teak meble - do jakich wnętrz pasują

Obecnie na rynku znajduje się wiele dostępnych gatunków drewna. Wykonuje się z nich różnego rodzaju akcesoria użytkowe, meble oraz dodatki dekoracyjne. Poszczególne warianty różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale również specyfiką oraz przeznaczeniem. Wbrew pozorom są to bardzo istotne wytyczne, które należy wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru danego materiału. W ofercie znajdują się bowiem zarówno rodzime gatunki, takie jak dąb czy sosna, ale także bardziej egzotyczne rozwiązania, na przykład . W jakich wnętrzach będą się one najlepiej prezentować?

meble — skąd pochodzą?

Teczyna — inna nazwa drewna tekowego — cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jest to gatunek egzotyczny, ponieważ pochodzi on aż z dalekiej Azji i tylko tam występuje naturalnie. Dopiero od niedawna stosuje się go jako materiał do tworzenia mebli i dodatków ozdobnych. Wcześniej jednak, wykorzystywano przede wszystkim jako element budowy statków, między innymi do konstruowania pokładów okrętowych. Wybór ten podyktowany był głównie tym, że jest to surowiec niezwykle trwały, oraz odporny na wilgoć, oraz niesprzyjające warunki pogodowe.

Ważną zaletą drewna tekowego jest to, że ma ono szerokie właściwości lecznicze. Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dzięki czemu bez obaw można je stosować w domu czy w ogrodzie. Meble z niego wykonane są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia oraz samopoczucia. Dlaczego jeszcze warto wykorzystać w swoich czterech kątach?

Teak meble - do jakich wnętrz pasują1

Walory użytkowe i dekoracyjne teczyny

Choć jest to wariant w naszej części świata bardzo egzotyczny, a przez to również dość drogi, cieszy się on coraz większym zainteresowaniem użytkowników. Z drewna tekowego powstają bowiem różnego rodzaju elementy wykończeniowe i budowlane. Wynika to przede wszystkim z jego wyróżniającej się trwałości. Jest ono odporne zarówno na upływający czas, jak i na ślady zużycia. Dzięki tym walorom materiał ten chętnie stosuje się w szeroko rozumianej branży wykończeniowej. Meble tekowe cenione są za swój szlachetny i stylowy wygląd, ale także za inne zalety.

Teczyna jest bardzo odporna na niesprzyjające warunki zewnętrzne, między innymi na wilgoć. Surowiec ten nie nasiąka bowiem wodą, dzięki czemu meble tekowe można umieścić nie tylko w salonie, ale również w łazience lub w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności. Co więcej, gatunek ten nie pracuje tak intensywnie jak inne warianty po obróbce. Oznacza to, że nie pęcznieje on ani nie kurczy się. Bardzo ważną zaletą jest również fakt, że nie wymaga on żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Teczyna jest chroniona za sprawą naturalnych właściwości, dlatego nie trzeba używać do ich wykończenia chemicznych preparatów, które często mocno ingerują w strukturę i charakter drewna.

Dlaczego warto rozważyć zakup mebli z drewna tekowego?

Teak naturalny sprawia, że meble z niego wykonane mają bardzo wiele zalet. Cechuje je także elegancja oraz naturalny urok, który można uzyskać bez konieczności stosowania specjalistycznych preparatów. Oznacza to, że wszystkie elementy użytkowe i dekoracyjne z drzewa teak doskonale się prezentują i mają szerokie zastosowanie. Niestety, pewnym mankamentem może być ich wysoka cena. Jako materiał egzotyczny i trudniej dostępny, produkty z niego wykonane należą do dość drogich. Jeżeli jednak zależy nam na prawdziwej elegancji i ponadczasowym charakterze wnętrza, z pewnością warto rozważyć wybór tego rozwiązania.  Szczególnie kiedy cenimy sobie trwałość oraz estetykę, która nigdy nie wychodzi z mody. to pomarańczowy i ciepły odcień świetnie pasujący do szarości.

Teak meble to doskonałe rozwiązanie w każdym stylowym domu czy mieszkaniu. Co więcej, ze względu na swoją trwałość często wykorzystuje się ten materiał również do produkcji akcesoriów ogrodowych. Dobrze znoszą one, oraz inne , na przykład deszcz czy wilgoć. Należy jednak zachować ostrożność, wystawiając je na intensywne działanie promieni słonecznych. Te mogą niestety spowodować odbarwienia i blaknięcie powierzchni drewna.

Akcesoria oraz meble z drewna tekowego wnoszą do wnętrza powiew prawdziwej elegancji. Z pewnością jest to rozwiązanie bardzo oryginalne i pełne naturalnego uroku. Należy jednak zachować ostrożność i, jeśli zdecydujemy się na taki wariant, powinniśmy wybrać wyłącznie gotowe produkty. Jest to bowiem materiał trudny w obróbce i wymaga specjalistycznego sprzętu do wykonania mebli oraz dodatków. Klejenie poszczególnych części również może okazać się problematyczne. Nie da się jednak zaprzeczyć, że gotowe kolekcje będą jedynym w swoim rodzaju uzupełnieniem wnętrza.

Teak meble - do jakich wnętrz pasują2

W jakich wnętrzach sprawdzą się meble teak?

Rozwiązanie to z pewnością doda charakteru każdemu wnętrzu. Mimo iż drewno teak trudno pomylić z jakimkolwiek innym, pasuje ono do wielu różnych stylistyk. Wynika to przede wszystkim z faktu, że surowiec ten jest niezwykle elegancki. Pomarańczowy kolor teak można zastosować w wielu zróżnicowanych pomieszczeniach.

Teak meble dobrze prezentują się na przykład we wnętrzach utrzymanych w stylu kolonialnym. Nie wymagają one wielu dodatkowych ozdób czy dekoracji, ponieważ same w sobie tworzą w salonie czy jadalni ponadczasowy klimat. Co więcej, mogą stanowić świetną bazę do tworzenia indywidualnych aranżacji. W ich prostocie tkwi wyjątkowy urok, który można wzbogacić według własnego uznania. W praktyce oznacza to, że gatunek ten można wykorzystać zarówno w kuchni czy sypialni, ale również w łazience czy na tarasie. W każdym z tych pomieszczeń będzie się on świetnie prezentował, roztaczając wokół nastrój ponadczasowej elegancji.

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );