Wymiary płyty meblowej i grubość płyty meblowej – od czego zależy?

Wymiary płyty meblowej i grubość płyty meblowej - od czego zależy

W dzisiejszych czasach osoby pragnące urządzić swój dom lub mieszkanie mają do dyspozycji znacznie więcej opcji niż jeszcze parę lat wcześniej. Mogą skorzystać z gotowych mebli i dodatków, dostępnych w sklepach z wyposażeniem wnętrz oraz w sieci. Na tym jednak nie kończy się lista możliwości. Obecnie coraz więcej konsumentów sięga po mniej standardowe produkty. Przykładem są aranżacje tworzone na wymiar do konkretnego pomieszczenia. Taki wybór gwarantuje oryginalność, a także rzetelność i niesztampowość wykonania. Aby jednak całe przedsięwzięcie przebiegało bez komplikacji, należy mieć nie tylko wizję, ale również dokładny plan działania. Kluczowe jest tu odpowiednie zwymiarowanie pomieszczenia oraz ustalenie, jakie elementy będą nam potrzebne. stanowią podstawę do zaprojektowania, a następnie wykonania wymarzonej konstrukcji.

Szeroki wybór płyt meblowych — pole do aranżacyjnych popisów

Dzięki szerokiej ofercie rynkowej każdy z nas może się dzisiaj zabawić w architekta. W sklepach oraz w Internecie możemy znaleźć nie tylko inspirację, ale również materiały i półprodukty do realizacji nawet bardzo skomplikowanych projektów.

Rozszerzający się z każdym rokiem zakres prac, które możemy wykonać samemu lub zlecić je w oparciu o indywidualny projekt, sprawia, że otwiera się przed nami morze możliwości aranżacyjnych. Dzięki temu możemy puścić wodze fantazji i urządzić swoje wnętrze w taki sposób, jaki sobie wymarzyliśmy. Co więcej, mamy wówczas gwarancję, że powstała kompozycja będzie jedyna w swoim rodzaju, a nie jedynie wybrana z gotowego katalogu lub z taśmy. Realizując jednak tego rodzaju przedsięwzięcie, musimy się do niego odpowiednio przygotować.

Dostępne na rynku mogą mieć bardzo wiele zastosowań. Wykorzystuje się je przede wszystkim w budownictwie oraz szeroko pojmowanej branży wykończeniowej. Z ich pomocą można stworzyć różnego rodzaju konstrukcje, między innymi meblościanki czy aranżacje przestrzeni kuchennej. Podczas wyboru do swojego projektu konkretnych rozwiązań, bardzo ważne jest nie tylko dopasowanie wizualne, ale również ustalenie dokładnych wymiarów. W ten sposób całość będzie zarówno estetyczna, jak i spójna oraz idealnie dopasowana.

Materiały dla meblarstwa — precyzja przede wszystkim!

Tworząc własne konstrukcje na wymiar, należy postawić przede wszystkim na precyzję i dokładność. W pierwszej kolejności musimy ustalić wymiary pomieszczenia, w którym mebel lub inny element mają się znaleźć. Następnie trzeba określić pożądane parametry przedmiotu, a w kolejnych krokach wybrać, jakiego rodzaju płyty meblowe będą dla naszej realizacji najodpowiedniejsze.

Płyty meblowe to produkt o wszechstronnym zastosowaniu. Można z nich wyczarować prawdziwe cuda. Należy przy tym jednak dokładnie dopasować ich wymiary oraz warianty wykończeniowe. Parametry takie jak wielkość oraz są zwykle ustandaryzowane, a oferta jest podobna u poszczególnych producentów.

Wymiary płyty meblowej i grubość płyty meblowej - od czego zależy

Wymiary płyty meblowej – płyty laminowane

Wymiary gotowych płyt zależne są w dużej mierze od ich budowy, a także metody wykończenia danego materiału. Dobór konkretnego rozwiązania najczęściej uzależniony jest od tego, do jakiego celu chcemy przeznaczyć dany produkt. Najpopularniejszymi i najchętniej wybieranymi wariantami są płyty laminowane. Ich standardowe grubości wynoszą:

  • 10 milimetrów – zwykle używana do wewnętrznych drzwi przesuwnych;
  • 16 milimetrów – popularny i często stosowany wariant;
  • 18 milimetrów – najbardziej standardowa grubość stosowana w meblarstwie;
  • 22 milimetry – stosuje się ją do większych konstrukcji, wymagających większej stabilności;
  • 28 milimetrów – najwyższa możliwa grubość płyty.

Większość obecnych na rynku producentów posiada w swojej ofercie standardowe wymiary płyt laminowanych. Oprócz ich grubości należy wziąć jednak jeszcze pod uwagę długość i szerokość gotowego produktu, które wynoszą najczęściej 2 800 milimetrów na 2 070 milimetrów.

Wymiary płyty meblowej – płyty MDF

Produkt ten również cieszy się ogromną popularnością wśród specjalistów z branży budowlanej i wykończeniowej. Wariant ten także produkowany jest w standardowych wymiarach:

  • płyty surowe – dostępne w grubości 3, 10 lub 18 milimetrów;
  • płyty jednostronnie laminowane – dostępna grubość wynosi 19 milimetrów;
  • dwustronnie laminowane płyty – dostępne w grubości 6, 16 lub 19 milimetrów.

Należy przy tym mieć świadomość, że płyty MDF mają właściwości sprzyjające obróbce. Można więc bez przeszkód je przyciąć, dopasowując go do własnych potrzeb. Z ich pomocą można wykonać piękne fronty meblowe, listwy dekoracyjne czy . Co więcej, na zamówienie wykonamy płytę o wymiarach podanych przez klienta. 

Wymiary płyty meblowej – płyty HDF

Materiał ten wykorzystuje się najczęściej do produkcji paneli podłogowych, a także jako tylna ściana mebli typu skrzyniowego. Użyte włókna gwarantują w tym wypadku odpowiednią gęstość płyty, aby gotowy produkt był trwały i odporny na zużycie. Standardowa grubość wynosi 3 milimetry. Z kolei ich wymiar to 2 850 milimetrów na 2 070 milimetrów.

Wymiary innych płyt meblowych

Wymiary prefabrykatów zależą od ich finalnego przeznaczenia. W zależności od swojej funkcji muszą bowiem spełniać określone standardy i normy. Szczególny przypadek stanowią płyty ogniotrwałe, których grubość wynosi 18 milimetrów.

Jeśli planujemy użycie płyt meblowych do wykończenia własnego wnętrza, dobrze jest wcześniej zapoznać się z aktualną ofertą, a w razie potrzeby zasięgnąć opinii specjalisty. W oparciu o projekt oraz odpowiednią wiedzę i doświadczenie podpowiedzą oni, jakie wymiary oraz warianty wykończenia będą dla nas najodpowiedniejsze.

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );