Wyspa kuchenna czy tradycyjny rozkład?

wyspa kuchenna

Wyspa kuchenna to nie tylko mebel. To funkcjonalna i piękna przestrzeń, która pozwala włączyć się w życie rodzinne nawet podczas gotowania. Może zachwycać stylem, może być ultranowoczesna lub bardzo prosta w formie. Ale czy jest lepsza niż tradycyjny rozkład kuchni?

Wyspa kuchenna — czy to dobry pomysł?

Oczywiście wszystko zależy od tego, jak wygląda Twoje mieszkanie. Czasem aż prosi się, aby postawić ją w centrum życia, a czasami zdecydowanie lepiej sprawdzi się tradycyjny zestaw mebli kuchennych.

Niewątpliwie jednak oba warianty wymagają eleganckich, dobrej jakości płyt fornirowanych, a przede wszystkim pięknych blatów kuchennych, które w otwartej kuchni tworzą nie tylko przestrzenią roboczą. Są zdecydowanie ważnym elementem wystroju wnętrz, zdobiącym je i tworzących klimat, którego oczekujesz.

Kiedy wyspa kuchenna jest dobrym rozwiązaniem?

Najważniejszą jej zaletą jest funkcjonalny podział wnętrza. Podobne zadanie mają stoły. Oczywiście najpiękniejsze to stoły drewniane, ale już wyspę możesz zbudować, wybierając dowolną okleinę na meble. Dzięki temu możesz dopasować ją zarówno do kuchni, jak i przestrzeni salonowej, które od siebie wizualnie i funkcjonalnie oddziela. A podkreśli jej absolutnie wysoką jakość.

Właśnie w takiej przestrzeni, w której potrzebujesz wydzielić poszczególne miejsca — zwykle część wypoczynkową, kuchenną i jadalną — wyspa świetnie się sprawdzi. Czasami jest nawet jedynym możliwym wyborem, jeśli masz małą kuchnię, a dodatkowo na ścianie wielkie okno. Wtedy wyspa pozwoli wygospodarować dodatkową przestrzeń. Masz tam zarówno blat kuchenny roboczy, jak i miejsce do przechowywania, a nawet codzienny stół do szybkiego zjedzenia śniadania.

Taka wyspa to również dobre miejsce na umieszczenie w blacie kuchenki.  To pozwoli Ci urządzać niepowtarzalne przyjęcia. Od dawna wiadomo przecież, że wspólne gotowanie łączy. Godziny spędzone w kuchni mogą być godzinami dzielonymi z rodziną. Zgromadzeni wokół wyspy możecie rozmawiać, gotować, snuć plany i marzenia. To bardzo duża ilość blatu roboczego na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.

wyspa kuchenna3

A może jednak meble pod ścianami?

Czasami meble rozstawione w literę L lub U i umieszczone pod ścianami sprawdzą się lepiej. Dowolna pozwala na uzyskanie spójnego wnętrza, jeśli użyjesz jej w całości pomieszczenia. Tutaj jednak kuchnia jest zupełnie oddzielona od części salonowej, choć pozornie jest na nią bardziej otwarta. Wtedy funkcję oddzielającą od siebie funkcjonalne części pomieszczenia będzie spełniał drewniany stół otoczony wygodnymi krzesłami.

Tradycyjny rozkład mebli nadal wygląda bardzo nowocześnie. Dobrej jakości okleiny na meble pozwalają na dowolną aranżację wnętrza: od spokojnej, stonowanej, aż do szalonej kolorystycznie czy fakturowo.

Najważniejsze, aby meble były pojemne i funkcjonalne. Wysoka jakość płyt gwarantuje piękny wygląd całego pomieszczenia.  Meble kuchenne służyć muszą wiele lat, warto więc wybierać takie dobrej jakości, z wysokiej jakości okleinami. Trzeba tylko zdecydować, czy wnętrze ma być ciemne i klasyczne, czy może raczej lekkie i jasne.

To jakie meble kuchenne wybrać?

Wszystko zależy od tego, jakie aranżacje preferujesz. Zarówno wyspa kuchenna jak i tradycyjny zestaw mebli wygląda świetnie. Oba rozwiązania są funkcjonalne i każde ma swoje dobre strony.

Jeśli lubisz, aby życie towarzyskie kwitło, a centrum i sercem domu jest kuchnia, wyspa kuchenna spełni wszystkie wymagania. Jest to miejsce do gotowania, jedzenia i przechowywania. Trzeba tylko pamiętać, aby wybrać naprawdę dobrej jakości blat kuchenny, który wytrzyma wszelką działalność małych i dużych domowników oraz gości.

Z kolei jeśli wolisz siedzieć przy stole, a czynności kuchenne wolisz wykonywać w większym spokoju i masz naprawdę dużo miejsca do przechowywania, możesz zdecydować się na tradycyjny zestaw mebli kuchennych. Wtedy z kuchni masz łatwiejszy dostęp do stołu i pokoju. Jeśli blat kuchenny jest na tyle duży, że spokojnie zmieścisz kuchenkę i zlew, a zostanie Ci przynajmniej dwa metry bieżące blatu roboczego, to możesz zostać przy meblach pod ścianami.

Wyspa kuchenna — gdzie zlokalizować?

Pamiętaj, że wyspa kuchenna będzie funkcjonalna wtedy, gdy będzie w odpowiedniej odległości od pozostałych mebli w kuchni. Najwygodniej jest wtedy, gdy wyspa jest oddalona między 80 a 110 cm od ich krawędzi. Mniejsza odległość spowoduje, że będzie ciasno, nie tylko w sytuacji gotowania przez kilka osób.  Ponadto powstanie wrażenie ciasnoty.

Z kolei zbyt duża odległość to mniejsza wygoda gotowania, powoduje niepotrzebną stratę czasu i energii na przemieszczanie się. Przy każdym rozkładzie trzeba pamiętać o złotym trójkącie funkcjonalnym — lodówka, zlew i kuchenka.  Dobrej jakości meble i dobrze zaplanowany układ mebli to gwarancja wygodnego użytkowania.

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );