Zabudowa tarasów z drewna

Zabudowa tarasów z drewna (w tym zadaszenie tarasu) jest elementem, o którym zapomina wielu właścicieli domów. Tymczasem dach nie tylko chroni przed promieniami słońca, deszczem, zanieczyszczeniami, spadającymi na jesień liśćmi, ale również jest w stanie stworzyć na całym tarasie niezwykle przyjemną atmosferę dla domowników i ich gości.

Zabudowa tarasów z drewna umożliwia powieszenie na niej letnich zasłon, które ochronią nas przed słońcem i owadami. Orientalne lampiony, bardziej współczesne lampki czy wiszące kompozycje kwiatowe w pojemnikach pomogą nadać temu miejscu wyjątkowego klimatu.

Projektów zabudowy i zadaszenia tarasów jest dużo. Uwzględniają one różne konstrukcje i materiały, ale najczęściej stosowany jest jednak drewniany surowiec.

Budowanie tarasu z drewna – dlaczego akurat z drewna?

Wybierając zabudowę tarasów z drewna, uzyskujemy naturalny, a jednocześnie niezwykle elegancki wygląd oraz przytulny klimat.

Surowiec drewniany ma wiele pozytywnych właściwości. Przede wszystkim należy podkreślić, że na drewno nie ma wpływu ciepło otoczenia i dzięki temu nie nagrzewa się ono latem, ani nie chłodzi zimą. Jego temperatura jest niezmienna i przyjemna dla naszej skóry. Dodatkowo deski drewniane charakteryzują się dużą wytrzymałością i łatwością utrzymania ich w czystości. Natomiast do wad tarasu wykonanego z prawdziwego drewna można zaliczyć wyższą cenę.

Projektanci tarasów zalecają, aby pomyśleć o rodzaju zabudowy lub osłony tarasu już na etapie projektowania domu. Od konstrukcji budynku zależy wybór rodzaju zabudowy tarasu, ewentualnie samego zadaszenia, desek, kolorystyki czy impregnacji.

Zabudowa tarasów z drewna1

Budowanie tarasu z drewna — krok po kroku

Sposób budowy tarasu krok po kroku wydaje się prosty, ale wymaga sporo dokładności, wprawy i dobrej jakości materiałów.

Pierwszym etapem budowy tarasu jest wybór jego konstrukcji, który należy oczywiście dostosować do całości budynku. Jeśli zatem nasz dom jest na podwyższeniu, warto wykonać taras na słupach betonowych lub drewnianych. W przypadku zaś niskiego wyjścia najlepiej sprawdzi się taras na legarach lub taras na gruncie. Po podjęciu decyzji dotyczącej najlepszej konstrukcji wytyczamy obrys tarasu. Następnie przygotowujemy glebę, którą oczyszczamy z roślinności i utwardzamy ją.

Drugim krokiem jest wykonanie niezbyt głębokich wgłębień na betonowe słupki fundamentowe. Najlepiej rozstawić je w różnych odległościach nie większych niż metr. Koniecznie trzeba sprawdzić za pomocą poziomicy, czy wszystkie słupki znajdują się na tej samej wysokości oraz, czy są równo pod kątem 90 stopni. Jeśli wszystko będzie w porządku, zalewamy je zaprawą cementową. Jeżeli opieramy podłogę naszego tarasu na płycie, to wykop należy wypełnić piaskiem lub pospółką. Tymczasem poziom podłoża ustalamy w zależności od grubości płyt, na których oprzemy później legar tarasowy. Natomiast konstrukcję nośną opieramy na słupkach, co jest związane z koniecznością utworzenia rusztu tzw. krzyżowego. Sam montaż takiego rusztu rozpoczynamy od przyczepienia uchwytów i wypoziomowania belek.

Cała konstrukcja pod taras winna być stabilna. Zatem deski na taras przytwierdzamy do legarów za pomocą wkrętów. Najlepiej zastosować wkręty wykonane ze stali nierdzewnej lub mosiądzu, aby były odporne na rdzę. Po przymocowaniu wierzchniej warstwy desek konstrukcja tarasu drewnianego jest gotowa. Na samym końcu należy zakonserwować całość za pomocą oleju do drewna, który zabezpiecza je przed wilgocią, mrozem, słońcem i uszkodzeniami mechanicznymi.

Osłona tarasu z drewna – drewniana balustrada

Drewniane balustrady tarasu kojarzą się z ich amerykańskimi odpowiednikami, gdzie często występują zabudowania tarasowe dookoła domu. Takie drewniane bariery są również cechą charakterystyczną górskich zabudowań, które są narażone na działanie silnego wiatru i zmiennej pogody.

Balustrada powinna przede wszystkim pełnić funkcję zabezpieczenia przed wypadnięciem. Doskonale sprawdzi się ona przy tarasie wybudowanym na słupach. Zgodnie z przepisami balustrada powinna być zamontowana dla bezpieczeństwa, gdy taras przekroczy 0,5 m wysokości. Z kolei decydując się na balustradę musimy liczyć się jednak z częstszą jej konserwacją.

Zabudowa tarasów z drewna2

Zadaszenie tarasu – zabudowa tarasów z drewna i innych materiałów

Istnieje kilka opcji zadaszenia tarasów np. materiałowe, poliwęglanowe i kompozytowe oraz drewniane. Wybór rodzaju osłony tarasu zależy tylko i wyłącznie od nas samych, czyli od naszych preferencji i możliwości. Jednak najważniejsze jest to, żeby dopasować zadaszenie do stylu, który zapewni nam największy komfort oraz będzie nam się najbardziej podobał.

– pozwolenie budowlane czy zgłoszenie?

Należy podkreślić, że wykonanie samego zadaszenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jedynie tarasy o powierzchni zabudowy powyżej 35 m² wymagają zgłoszenia właściwemu organowi.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, że brak wymaganych pozwoleń nie powinien zachęcać nas do pełnej swobody budowlanej. Projekt zadaszenia bowiem powinien spełniać określone standardy budowlane, aby konstrukcja była nie tylko solidna, ale przede wszystkim bezpieczna dla nas samych.

Zabudowa tarasów z drewna – wady i zalety zadaszenia drewnianego

Zadaszenie z drewna jest z całą pewnością rozwiązaniem uniwersalnym, a przy tym solidnym i łatwym w budowie. Drewniana konstrukcja prezentuje się bardzo estetycznie i stwarza wrażenie naturalnego ciepła. Dodatkowo zaś mając pewne umiejętności majsterkowania, możemy ją wykonać samodzielnie. Ponadto drewno jest również proste w obróbce, co powoduje, że mamy różne możliwości wyboru samego stylu zadaszenia.

Z kolei największą wadą drewnianego zadaszenia jest konieczność stosowania regularnych konserwacji, które mają zapewnić drewnu trwałość na lata.

Decydując się zatem na wykonanie zadaszenia drewnianego najlepiej zastosować . Charakteryzuje się ono bowiem ponadprzeciętną trwałością oraz odpornością na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Jest to bardzo pozytywna cecha nie tylko w czasie wyjątkowo mokrego roku, ale także w okresie zimowym. Wtedy bowiem drewno poddawane jest regularnie bardzo dużym zmianom temperatury i dlatego powinno być odporne na pękanie. Okazuje się, że najlepiej właśnie w tym przypadku sprawdzają się deski klejone, które wykonuje się w warunkach przemysłowych, i które naprawdę bardzo rzadko pękają.

Zabudowa tarasów z drewna – wybór odpowiedniego drewna na deski

Jednym z podstawowych elementów aranżacji tarasu jest wybór odpowiedniego drewna na jego zabudowę. Chcąc się cieszyć pięknym, drewnianym tarasem przez długie lata trzeba dokonać wyboru desek drewnianych na podstawie ich właściwości fizyko – mechanicznych oraz istniejących warunków środowiskowych. Okazuje się, że jest wiele gatunków drewna do wyboru, ale zasada jedna. Krajowe gatunki drewna, takie jak sosna, świerk czy buk najlepiej sprawdzają się na tarasach zadaszonych i nienarażonych na silne działanie wilgoci. Tymczasem na tarasy bez dachu, silnie nasłonecznione, budowane przy oczkach wodnych i basenach oraz narażonych na duży nacisk i ryzyko uszkodzeń, poleca się trwalsze i bardziej odporne gatunki drewna.

W Polsce najpopularniejsze i najchętniej wybierane gatunki desek tarasowych to: sosnowe, z modrzewia europejskiego, ze świerka skandynawskiego, z modrzewia syberyjskiego oraz z egzotycznych gatunków drzewa takich jak: , massaranduba i bangkirai lub z desek kompozytowych.

Deski nawierzchniowe mogą być gładkie lub ryflowane. Proces ryflowania polega na frezowaniu rowków wzdłuż deski. Dzieki temu staje się ona antypoślizgowa. Inne zalety ryflowania to zapobieganie odkształceniom oraz ochrona deski przed zwilgotnieniem, dzięki łatwiejszemu odprowadzaniu wody opadowej.

W tym miejscu nie można zapomnieć o przedstawieniu wyjątkowych rodzajów drewna tj. BSH i KVH. BSH jest drewnem świerkowym klejonym warstwowo, a KVH powstaje z drewna litego iglastego łączonego na mikrowczepy. Oba rodzaje to drewna konstrukcyjne.

Drewno klejone warstwowo BSH

Drewno BSH to drewno konstrukcyjne klejone warstwowo. Składa się z pojedynczych lamel, które najpierw łączone są na długości jak to jest w drewnie KVH, a następnie dodatkowo pojedyncze lamele są sklejane ze sobą jedna na drugiej. Drewno konstrukcyjne BSH może osiągać bardzo wielkie przekroje i długości nawet do 50 m. Ponadto drewno konstrukcyjne klejone warstwowo posiada również wyższe klasy wytrzymałości tj. drewno BSH GL24/GL28/GL30/GL32. Dobór odpowiedniej klasy wytrzymałości jest rolą konstruktora, który musi najpierw wyliczyć statykę i w ten sposób dobiera przekrój oraz klasę wytrzymałości dla danego projektu.

Jednak, mimo że drewno klejone warstwowo BSH jest przeznaczone głównie dla większych projektów to ze względu na możliwości wytrzymałościowe, trwałość oraz estetyczny wygląd wykorzystywane jest także w budownictwie jednorodzinnym, czy w architekturze ogrodowej. Występuje ono w dwóch klasach jakości wykończenia. Klasa NSI – jest to klasa jakości konstrukcyjnej, czyli drewno konstrukcyjne BSH spełnia wymagania nośne, natomiast mogą na nim występować różnego rodzaju naturalne wady drewna. Tymczasem klasa SI – jest to klasa wizualna, to oznacza, że drewno klejone BSH spełnia w tym momencie dwie role, konstrukcyjną oraz estetyczną. Drewno BSH w takiej klasie jakości wykończenia możemy wyeksponować w miejscach widocznych jak belki stropowe, antresola, pergola itp.

Podstawowe wymiary

Podstawowe wymiary tego drewna to: standardowe przekroje drewna klejonego warstwowo BSH — grubości (mm): 60/ 80/ 100/ 120/ 140/ 160/ 180/ 200/ 220/ 240/ 260/ 280 mm oraz wysokości (mm): 120/ 160/ 200/ 240/ 280/ 320/ 340/ 380/ 420/ 460/ …..1680 mm i więcej.

Okazuje się, że różnica wysokości drewna klejonego dla każdego kolejnego rozmiaru to 40 mm. Wynika to z grubości pojedynczych lamel, które są naklejane jedna na drugiej i każda z nich ma grubość właśnie 40 mm. Drewno klejone BSH jest materiałem droższym od KVH o ok. 60-100%. Różnica w cenie pomiędzy drewnem KVH a BSH wynika z dokładniejszego procesu produkcji BSH i cechuje się wyższymi klasami wytrzymałości oraz wyglądem. Drewno klejone BSH to materiał z najwyższej półki, jeżeli chodzi o dostępne drewno konstrukcyjne na rynku.

Zabudowa tarasów z drewna – zastosowanie drewna BSH

Drewno BSH zatem jest solidne, wytrzymałe, odporne na pękanie i odkształcenie materiału. Materiał ten powstaje przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii. Może być stosowany wszędzie tam, gdzie niezbędne są walory estetyczne przy zachowaniu wysokich parametrów technicznych. BSH często stanowi alternatywę dla konstrukcji betonowych, stalowych oraz innych powszechnie znanych materiałów budowlanych. Drewno świerkowe, z którego powstaje BSH gwarantuje możliwość wykorzystania przy wielu pracach budowlanych, stolarskich, jak i wykończeniowych. Znajduje zastosowanie m.in. przy budowie domów jednorodzinnych.

Z BSH można wykonać elementy mniejszej architektury, konstrukcje dachów, zadaszenia tarasów, ogrodu, altanek czy wiat samochodowych, a także pozostałe konstrukcje o nietypowych kształtach, ze względu na prostą obróbkę ręczną, jak i przy użyciu narzędzi. Drewno to odznacza się małą kurczliwością, dlatego nie wymaga impregnacji chemicznej, co sprawia, że ekologiczna budowa z jego udziałem jest jak najbardziej możliwa. Dostępne jest ono w dwóch klasach wizualnych: NSI (elementy niewidoczne) i SI (elementy widoczne o charakterze dekoracyjnym). Deski BSH są bardzo estetyczne.

Zabudowa tarasów z drewna3

Drewno KVH

Drewno konstrukcyjne KVH C24 jest drewnem litym łączonym na mikrowczepy wzdłużnie. Jest ono sortowane pod względem wytrzymałości, a najczęściej występuje w klasie C24. Drewno KVH C24 może osiągać długość nawet do 16 m, ale głównie produkuje się go w standardowych długościach 13 m. Ma ono również swoje ograniczenia nie tylko w klasie wytrzymałości, ale również i w przekrojach. Najczęściej spotykane przekroje drewna KVH to: grubości (mm): 50/60/80/100/120/140/160 mm, szerokość (mm): 80/100/120/140/160/180/200/220/240/260/280 mm. Przekroje odczytujemy w następujący sposób tj. np.: grubość 80 mm x 200 mm.

Drewno konstrukcyjne KVH C24 jest suszone komorowo do wilgotności ok. 15%. Jest ono strugane czterostronnie, a jego krawędzie są fazowane. Drewno to jest materiałem, który wyróżnia się również sposobem produkcji. Surowiec jest bowiem cięty w taki sposób, aby drewno budowlane KVH nie zawierało w sobie rdzenia. Tymczasem występuje on w każdym innym gatunku drzewa. Dzięki temu, że KVH nie posiada rdzenia, jest mniej podatne na pęknięcia. Drewno KVH C24 ma bardzo szerokie zastosowanie np.: na domy szkieletowe – ściany, strop, dach, konstrukcje dachowe – krokwie, jętki, murłaty itp., tarasy, garaże, konstrukcje ogrodowe. Konstrukcyjne drewno KVH C24 to materiał budowlany o jasno sprecyzowanej wytrzymałości i sortowany według norm, oraz posiadający znakowanie CE. Jest to gwarancją jakości i bezpieczeństwa tego produktu.

jako zabudowa tarasów z drewna

Jest ona wręcz idealna dla tych, którzy chcą w szybki i tani sposób stworzyć klimatyczny taras, balkon czy elementy architektury ogrodowej. Drewno sosnowe cechuje niewielka odporność na biodegradację, dlatego należy dbać o jego regularną konserwację. Należy przeprowadzać jej impregnowanie, lakierowanie lub olejowanie, które uodporni je na działanie warunków atmosferycznych i biologicznych. Sosnowe są sęczne, posiadają ciepłą, żółtawą barwę. Jeżeli są dobrze wysuszone, to nie puszczają żywicy.

Głównymi zaletami takich desek jest łatwość ich obróbki oraz bardzo atrakcyjna cena. Raczej nie poleca się ich na intensywne użytkowane nawierzchnie.

Zastosowanie: tarasy, balkony, konstrukcje zewnętrzne, architektura ogrodowa.

europejski

Deski tarasowe z modrzewia europejskiego charakteryzują się dobrą wytrzymałością i twardością. Dzięki temu są one bardzo dobrą alternatywą dla desek świerkowych i sosnowych. Cechą charakterystyczną jest występowanie w niej dość dużej ilości sęków oraz wyraźne rozgraniczenie pomiędzy twardzielą i bielem. Drewno to ceniono już od czasów antycznych za wyjątkową odporność na gnicie. Mimo to, aby modrzewia europejskiego cieszył oko latami, należy dbać o jego regularną konserwację przed grzybami, pleśnią i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Deski z modrzewia można zabarwiać na dowolny kolor. Drewno to sprawdzi się nawet na intensywnie użytkowanych tarasach. Zachowuje ono trwałość 10-15 lat.

Zastosowanie: tarasy, balkony, konstrukcje zewnętrzne, architektura ogrodowa.

skandynawski

Deski tarasowe ze świerka skandynawskiego charakteryzuje słomkowa, lekko żółta barwa oraz łatwość obróbki. Dzięki wysokiej zawartości żywicy deski są naturalnie zabezpieczone przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Ze względu na jasny kolor idealnie nadają się one do malowania i lazurowania dowolnymi odcieniami. Aby taras z tego świerka służył przez długie lata, należy impregnować drewno. Ponadto należy też dbać o jego regularną konserwację przed grzybami, pleśnią i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Zastosowanie: tarasy, balkony, ścieżki, fasady budynków, konstrukcje zewnętrzne, architektura ogrodowa, w tym altany i ogrodzenia.

Zabudowa tarasów z drewna4

Wyposażenie i aranżacja wnętrza tarasów z drewna

Nowy dom z zabudowanym tarasem z drewna wymaga oczywiście wyposażenia i jednocześnie aranżacji poszczególnych pomieszczeń pokojowych, łazienkowych, kuchennych, korytarzowych oraz pomieszczenia tarasowego.

Oczywiście można kupić całkowicie nowe meble. Jednak właściciele z zacięciem do majsterkowania prawdopodobnie pokuszą się o renowację starych i klasycznych egzemplarzy.

Zabudowa tarasów z drewna z Zadrożni

Przedsiębiorstwo Drzewne Zadrożni zajmujemy się:

  • uszlachetnianiem płyt drewnopochodnych fornirami naturalnymi, egzotycznymi i modyfikowanymi,
  • formatyzowaniem płyt na wymiar,
  • produkcją obrzeży wzmacnianych fizeliną, obrzeży z klejem, obrzeży warstwowych od 1 mm do 1,5 mm,
  • produkcją formatek spajanych na styk,
  • oklejaniem krawędzi,
  • lakierowaniem.

Wszystko to jest możliwe dzięki posiadaniu najnowocześniejszego parku maszynowego w Polsce. Ponadto produkujemy bardzo wiele rodzajów pod względem konstrukcji, wyglądu i koloru. Każdą z dostępnych oklein można nakleić na dowolny rodzaj płyty, co daje szeroki wybór spośród ponad 3000 kombinacji. Do każdej fornirowanej płyty można dobrać idealne obrzeże.

Z kolei fornir nakładamy za pomocą nowoczesnych maszyn, dzięki czemu zespojenie listków okleiny na płycie jest idealne. Wpływa to zarówno na ergonomię jak i estetykę przedmiotów wykonanych z naszych płyt. Mogą one stanowić elementy wykończenia wnętrz, panele, ścianki, kasetony, listwy wykończeniowe i inne elementy stolarki budowlanej, meble i blaty

Share

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej, służymy naszym doświadczeniem i dobrą radą

/* */ document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { alert("OK"); document.getElementById("conversionScript").src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"; }, false );