27 września 2022

Najbardziej egzotyczne forniry

Kategorie: Płyty fornirowane, Style meblarskie

Obróbka drewna to jedna z najstarszych sztuk rzemieślniczych. Towarzyszy nam ona niemal od zarania dziejów i nawet współcześnie korzystamy z jej owoców na co dzień. Warto jednak wiedzieć, że przez dziesięciolecia dziedzina ta ewoluowała i podlegała zmieniającym się modom. Korzystano także z różnych gatunków drzew oraz poddawano je różnym procesom. Jednym z nich jest fornirowanie, czyli tworzenie okleiny meblowej powstałej z naturalnego materiału. Obecnie mamy do wyboru nie tylko odmiany rodzime, ale również egzotyczne forniry, z pomocą których możemy wykreować wyjątkową przestrzeń.

Forniry egzotyczne — szeroka dostępność i zastosowanie

Fornir drewno egzotyczne to wysokiej jakości okleina, która ma szerokie zastosowanie w meblarstwie oraz w branży wykończeniowej. Jest to rozwiązanie, które przez lata zyskało rzesze zwolenników, nie tylko wśród odbiorców, ale również w gronie rzemieślników i stolarzy. Wynika to z faktu, że materiał ten pozwala na wykorzystanie walorów drewna, przy znacznie niższej cenie. Koszt forniru, choć nadal stosunkowo wysoki, jest znacznie przystępniejszy w porównaniu do litego surowca. Co więcej, materiał ten daje ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o wykorzystanie oraz sposoby wykończenia. Forniry egzotyczne mogą mieć różne wybarwienie, a także różne rodzaje konserwacji, co daje dodatkowy efekt wizualny.

Drewno, choć nadal pozostaje drogim i dość ekskluzywnym materiałem, na stałe weszło do naszych domów. Z jego udziałem tworzymy wyjątkowe meble, dekoracje oraz inne elementy wyposażenia wnętrz. Ze względu na globalizację światowych rynków mamy także coraz szersze spektrum możliwości. Do wyboru mamy zarówno gatunki rodzime, takie jak dąb, jesion czy orzech, ale również odmiany bardziej egzotyczne. Dzięki coraz bogatszej ofercie każdy z nas może wybrać coś wyjątkowego dla siebie, dopasowując jednocześnie materiał do swoich indywidualnych potrzeb.

Wśród nowych, egzotycznych możliwości znajdziemy między innymi fornir z eukaliptusa, cedru, z krwistego drzewa czy z mahoniu. Warto przy tym wiedzieć, że poszczególne gatunki mogą mieć także różne wybarwienie, co jeszcze bardziej poszerza paletę możliwości. Obróbce poddaje się ponadto drewno palisandru, teak, a nawet drzewo tygrysie. Są to naprawdę wyjątkowe odmiany, które dodadzą blasku i charakteru każdej przestrzeni, w której się pojawią. Ze względu na jedyne w swoim rodzaju walory estetyczne egzotyczne forniry mają szerokie zastosowanie.

Gdzie najlepiej wykorzystać forniry egzotyczne?

Nie sposób wymienić wszystkich możliwości, jakie daje nam fornir egzotyczny. Jest to doskonała alternatywa dla litego drewna, która jednak nie traci nic z doskonałych zalet tego materiału. Zapewnia więc świetny wygląd meblom i dodatkom dekoracyjnym, ale także wysoką jakość oraz trwałość i odporność na upływający czas.

Egzotyczne forniry można wykorzystać w wielu aspektach. Najpopularniejsze zastosowanie mają jednak przy produkcji mebli — regałów, stołów czy szafek. W zależności od grubości okleiny możemy uzyskać inny efekt oraz poziom trwałości. Warto przy tym zadbać o właściwe zabezpieczenie materiału, które uchroni go przed ewentualnym uszkodzeniem czy zniszczeniem. Innym zastosowaniem forniru mogą być także blaty kuchenne oraz parapety. Coraz częściej produkt ten można jednocześnie spotkać jako element wykończeniowy okien. Z jego udziałem można na przykład wykonać stylową wnękę okienną. Powstają z niego także drzwi oraz dodatki wykończeniowe, na przykład listwy przypodłogowe.

Dlaczego warto wybrać egzotyczne forniry?

Choć odmiany egzotyczne będą różnić się ceną od gatunków łatwiej dostępnych, nadal jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, idealne dla fanów drewna. Do innych zalet możemy zaliczyć również szeroką paletę wariantów wykończeniowych (różne gatunki i różny sposób wykończenia). Co więcej, egzotyczne forniry uznaje się za niezwykle trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Są także wytrzymałe na wilgoć, dzięki czemu można je bez obaw zastosować nawet w kuchni i w łazience. Warto jednocześnie wiedzieć, że, w razie miejscowego uszkodzenia, można dość łatwo naprawić powstały ubytek czy zarysowanie. Gwarantuje to niezawodność i doskonały wygląd tego stylowego wykończenia przez długie lata.

Jeśli przed nami urządzanie wnętrza, z pewnością warto rozważyć wybór egzotycznych fornirów. Dzięki nim będziemy cieszyć się pięknem oraz licznymi walorami drewna, nie nadwyrężając przy tym domowego budżetu. Decydując się na takie rozwiązanie, otwieramy przed sobą drzwi do stylowych i jedynych w swoim rodzaju aranżacji.

Ostatnia aktualizacja: 19 października 2022

pl Polish
en Englishpl Polish